İşçiler zamanları kendisi belirliyor

İşçiler zamanları kendisi belirliyor

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Avrupa Birliği ülkeleri ile aynı dönemde uygulanan ve bu konuda ülkemizde yürütülen ilk modüler anket  olan İş Organizasyonu ve Çalışma Zamanı Düzenlemeleri, II.Çeyrek: Nisan-Haziran 2019 sonuçlarını açıkladı.

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de 2019 yılının II. çeyreğinde, istihdamda olan 28 milyon 269 bin kişinin yüzde 29,8'i çalışma zamanının başlangıç ve bitişine kendisinin karar verebildiğini belirtirken, bu oranın erkeklerde yüzde 28,5, kadınlarda yüzde 32,7 olduğu bildirildi. Çalışanların yüzde 9'unun çalışma zamanının başlangıç ve bitişine  belirli kısıtlamalar göre kendisinin karar verebildiği, yüzde 61,1'inin ise işveren, kurum, müşteriler, yapılan işler veya yasal düzenlemelere göre belirlediği belirtildi.
EN ÇOK ZORLUK YAŞAYANLAR MONTAJCILAR
Bir çalışma günü içerisinde saatlik izin alabilmenin en zor olduğu meslek grubunun yüzde 31,6 ile tesis ve makine operatörleri ve montajcılar olduğu;saatlik izin alabilmenin en kolay olduğu meslek grubunun ise yüzde 97,8 ile nitelikli tarım, ormancılık ve su ürünlerinde çalışanlar olduğu bildirildi. 
İstihdamda olanların yüzde 21,7'si ile son iki ayda çalışma zamanı dışında müşteri, amir veya işveren tarafından işle ilgili konularda bir veya iki defa, yüzde 9,6'sı ile üç veya daha fazla defa iletişime geçildiği ifade edildi.
İŞYERİNE ULAŞIM SÜRESİ 30 DAKİKANIN ALTINDA
Çalışanların yüzde 30,3'ü ev ile iş arası (tek yön) ortalama ulaşım süresinin 15 dakikanın altında olduğunu belirtirken, yüzde 30,3'ü 15-30 dakika arasında, yüzde 26,6'sı 30-59 dakika, yüzde 6,2'si ise 60-89 dakika arasında işyerine ulaştığı; ev ile iş arasındaki ulaşım süresinin 90 dakika ve üstü olarak belirtenlerin oranının ise yüzde 1,3 olarak gerçekleştiği belirtildi. Çalışanların yüzde 5,4'ünün ise işlerini kendi evinden yürüttüğü açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER