ÇÜ’ye iki ödül birden

ÇÜ’ye iki ödül birden

Growthech Uluslararası Tarım Fuarı bünyesinde, Akdeniz Üniversitesi TTO'nun Türkiye genelinde düzenlediği "Bitki Islahı Proje Pazarı" yarışmasında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yıldız Daşgan ve Prof. Dr. Salih Kafkas birincilik ve ikincilik derecelerini elde etti.

Daşgan “Kavunda Kuraklığa ve Fusarium Hastalığına Dayanıklı Nitelikli Hat ve F1 Hibrit Çeşit Geliştirilmesi” projesiyle birincilik ödülünü getirirken Kafkas ise ikincilik ödülünü aldı. 
KURAKLIĞA DAYANIKLI KAVUN 
Projede açık alan ve örtü altı için kuraklığa ve Fusariuma dayanıklı Kırkağaç tipi kavun F1 çeşitleri geliştirildiğini ifade eden Daşgan, söz konusu projenin TÜBİTAK tarafından desteklenen bir KAMAG projesinin iş paket olduğunu, proje kapsamında Çukurova Üniversitesi kavun genetik koleksiyonunda bulunan kuraklığa dayanıklı kavunlar ile BATEM’in Fusariuma dayanıklı kavun hatlarının kullanılarak hem kuraklığa hem de fusariuma  dayanıklı 3 adet Kırkağaç tipi F1 çeşit geliştirildiğini söyledi. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER