Kış soğuklarında kan bağışına davet

Kış soğuklarında kan bağışına davet

Ağır kış koşullarının; yağmur, kar, su baskını, aşırı soğuklar gibi çeşitli şekillerde tüm Türkiye’yi sardığı gibi Adana'da da etkili olması üzerine Türk Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Saygılı ve Kızılay bağışçısı 5 Ocak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sefa Saygıdeğer Adanalılara kan bağışı çağrısında bulundu.

Sağlıklı her bireyin düzenli olarak mutlaka kan vermesi gerektiğinin altını çizen Ramazan Saygılı, Kızılay hakkında halkı bilinçlendirmek için bilgi verdi. Saygılı Kızılay’ın, tüm dünyada ihtiyaç sahiplerinin yanında olması haricinde, hasta ve yaralıların, yakınlarının mağdur edilmemesi konusunda da hassasiyetine değindi.
Saygılı, “Hastaneler, hastaların ihtiyacı halinde Kızılay'dan kan talep eder. Kızılay da stokunda bulunan, testleri yapılmış sağlıklı kanı, güvenli zincirle hastaneye, ulaştırır. Bu nedenle de sağlıklı herkesin düzenli kan bağışı yapmasını bekliyoruz. Kış koşulları kan bağışlarımıza engel olmasın, kimse mağdur olmasın. 18-65 yaş arası, 50 Kg üzeri sağlıklı herkes; kadınlar 4 ayda 1, erkekler de 3 ayda 1 kan bağışı yapabilir. Tüm kan bağış ekiplerimizde tam kan ve kök hücre, Adana Kan Bağış Merkezimiz ’de tam kan, aferez bağışı ve kök hücre bağışı yapılabilmektedir. kanver.org.tr internet sitesinden tüm halkımız detaylı bilgi edinebilir” dedi.
SAYGIDEĞER’DEN ADANALILARA ÇAĞRI
Düzenli olarak Kızılay’a bağışta bulunan Saygıdeğer de aferez kan bağışının önemine vurgu yaptı. Saygıdeğer, “Düzenli olarak Kızılay'a kan bağışlıyorum. Kızılay çalışanları her defasında içtenlikle karşılıyor bizleri ve işlerini severek yapıyorlar. Gördüm ki bazı hastalıklar için kanın farklı bileşenlerine ihtiyaç duyuluyor. Aferez yöntemi de bu nedenle kullanılıyor. Yani kan bağışçısından kanının, hasta için gerekli olan bileşeni alınıp, ihtiyaç duyulmayan bileşenler geri veriliyor” diye konuştu.
Haftada 1 kez aferez bağışı yaptığını vurgulayan Saygıdeğer, bu yöntemle çeşitli kan hastalıkları yaşayanların iyileşmelerine katkıda bulunuyor olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
2020 yılından dileğinin sağlıklı ve kan vermeye uygun tüm bireylerin düzenli Kızılay bağışçısı olma alışkanlığı edinmesi olduğunu dile getiren Saygıdeğer, tüm Adanalıları kan bağışına davet ederek, Saygılı’yı ve ekibini de özverili çalışmalarından dolayı tebrik etti. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER