ÇUTOG’un amacı; Toplumsal fayda

ÇUTOG’un amacı; Toplumsal fayda

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)’na bağlı Çukurova Toplum Gönüllüleri Topluluğu (ÇUTOG) Gazette’ye konuştu. Topluluk adına konuşan Proje Koordinatörü Ezgi Özer, topluluğun vizyonunu ve misyonunu anlattı. Özer, “Çocuk hak temelli, insan hak temelli etkinlikler yürütüyoruz. Etkinliklerimizde toplumsal faydayı güdüyoruz. Yani topluma ve çocuklara faydalı olmayı amaçlıyoruz” dedi.

İşte ÇUTOG ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;

Öncelikle okuyucularımız için sizi biraz tanıyabilir miyiz? Ezgi Özer kimdir?

Ben Çukurova Üniversitesi (ÇÜ)’nde psikoloji okuyorum, dördüncü sınıftayım. Çukurova Toplum Gönüllüleri’nde de proje koordinatörüyüm. 

Çukurova Toplum Gönüllüleri ne zaman kuruldu, misyonu ve vizyonu nedir?

Çukurova Toplum Gönüllüleri, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG)’na bağlı olarak 2006 yılında kuruldu. Misyonumuz; toplumsal faydayı ve barışı sağlamak. Bu bağlamda da çocuk hak temelli, insan hak temelli etkinlikler yürütüyoruz. Etkinliklerimizde toplumsal faydayı güdüyoruz. Yani “toplumu ne kadar ileri taşıyabiliriz?, “çocuklara – insanlara ne kadar fayda sağlayabiliriz?” bunu amaçlıyoruz. Yani kısacası, toplum gönüllüsü gençler Farklılıklara Saygı, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik, Yerel Katılım, Ekip Çalışması, Yaşam Boyu Öğrenme ve Girişimcilik ilkeleri doğrultusunda; gençlerin öncülüğünde, yetişkinlerin rehberliğinde sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor.Peki, ne tarz faaliyetler yürütüyorsunuz?

Faaliyetlerimizin arasında senede iki defa okul boyama var. İhtiyacı olan bir okul belirliyoruz, ya renklendiriyoruz ya da okul boyama işlemini gerçekleştiriyoruz. Okullara kütüphane kuruyoruz. Gittiğimiz zaman sadece okulu iyileştirmekle kalmıyoruz, çocuklarla etkinlikler yapıyoruz. Hijyen eğitimleri, bilimi sevdirecek etkinlikler, meslek tanıtımları, spor faaliyetleri yapıyoruz. Bazen de palyaço olup, çocukları eğlendiriyoruz. Hastanede yatan çocuklara gidiyoruz. Oradaki çocuklar dışarı çıkamadıkları için, istedikleri kadar eğlenemedikleri için onları hastane ortamında eğlendirmek istiyoruz. 

Çalışmalarınız sadece çocuk odaklı değil sanırım. Toplum yararına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Çevre temizliği etkinliklerimiz oluyor. Fidan dikme etkinliğimiz olacak ileriki zamanda. Sadece bir şeyleri iyileştirmek için değil, değiştirmek için buradayız. Şu an insan hakları üzerine yapmak istediğimiz bir “yaşayan kütüphane”miz var. İnsanların önyargılarını yıkmak için veya toplumda ötekileştirilmiş olan bireyleri kitap yapıyoruz. O bireyleri toplumun diğer bireyleriyle yüzleştirerek ırkından, dilinden, dininden dolayı birçok ayrımcılığı yaşayan bireyleri buluşturmuş oluyoruz. Yani odağımız insan. İnsana insan olduğu için bakıyoruz. Bizler, farklılıklarla bir arada olabiliyorsak insanız. Dolayısıyla her farklılığa saygı duyup, her farklılıkla bir arada olup, insanları bütünleştirmek istiyoruz. Projelerinizi nasıl yürütüyorsunuz, kaynağınızı nereden sağlıyorsunuz?

Biz, projelerimizi gerçekleştirirken kimseden maddi bir destek beklemiyoruz. Maddiyat, istediğimiz bir şeye ulaşamadığımız zaman devreye giriyor. Projeler için dosyalar oluşturuyoruz. O dosyalarla beraber kaynak aramaya çıkıyoruz. Mesela pipet veya el işi kâğıdı gerekiyor, uhu gerekiyor, boya – fırça gerekiyor. Boya satan esnaftan veya firmalardan talep ediyoruz. Bir nevi imece usulü diyebiliriz yani. Bu sayede de üniversite öğrencileri olarak özgüven kazanıyoruz. Zaten TOG’un temel amaçlarından biri de bu. Yani gençleri hem özgüvenli hem de topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetiştirmek. 

İnsanlar, Çukurova Toplum Gönüllüleri’ne nasıl ulaşabilir?

Bize hem Instagram hem Facebook hem de Twitter hesabından ulaşılabilir. Instagram ve Facebook adresimiz; cukurovatog, Twitter adresimiz; CukurovaTOG. Bunun yanı sıra cukurovatoplumgonulluleri@gmail.com adresinden de mailden yoluyla ulaşabilirler. Toplum Gönülleri hakkında bilgi almak isterlerse hem sosyal medya üzerinden hem de etkinliklerimize gelip bire bir de bilgi alabilirler ve etkinleklerimize katılım sağlamak için herhangi bir şart yok. Etkinliğe gelmek isteyen herkes gelebilir. Cinsiyeti, dili, dini, ırkı hiç farketmez isteyen herkes katılabilir etkinliklerimize. Bizim zaten en önemli özelliklerimizden biri de bu. Hiyerarşi olmadan, herhangi birinin yöneticiliği olmadan toplu bir şekilde bir şeyleri paylaşmak. Dolayısıyla ilk defa gelmiş bir kişi ile beş yıldır gelen kişi aynı haklara ve aynı söz hakkına sahip. Projelerde işleyiş nasıl oluyor? 

Projelerimizin öncesinde yaptığımız toplantılarda oy usulü ile sorumlular seçiliyor. Sorumlulara sorumlulukları ve yapılacak projeler belirtiliyor. Bu şekilde kişiler, projelerin kolaylaştırıcılığını almış oluyor. Yani herkes o projeye katılım sağlamış oluyor ama sorumlular daha fazla takipçisi olmuş oluyor. Onun dışında herhangi bir katılım zorunluluğumuz yok. İsteyen herkes istediği etkinliğe istediği zaman gelebiliyor. O bakımdan gayet açık bir topluluğuz. Kurallarımızı da hep beraber belirliyoruz.

Peki, bunları yaparken Kent Konseyleri gibi, STK’lar gibi Adana’nın yerel dinamiklerini kullanıyor musunuz?

Evet, onlarla iletişime geçeceğiz. Bu aralar sınavlarımız olduğu için fırsatını bulamadık. Ama geçtiğimiz günlerde topluluk olarak bir derneğin düzenlediği çalıştaya katıldık. Diğer topluluklarla da düzenli olarak etkinlikler düzenliyoruz. Onları bizden veya biz onlardan destek isteyebiliyoruz. Etkinliğimizin daha da büyümesini istiyorsak iletişime geçebiliyoruz. Yani diğer topluluklarla da etkileşim içerisinde çalışıyoruz. Biz siyaset dışında her şeye açığız, herkesi bekleriz. İnsan hakkını gözeten her şeye destek vermeye hazırız. Fikri, projesi olan her insan bize gelip katılabilir. Yakın zamanda yaptığınız veya yapacağınız bir etkinlik var mı?

Yakın zamanda çarşıda bir ortaokulda etkinlik yaptık. Oradaki çocuklarla atölyeler düzenledik. Onların sosyal becerilerini geliştirecek, toplum önünde konuşma becerilerini artıracak, akranlarıyla çatışmayı azaltacak, grup çalışmasına yöneltecek çalışmalar yaptık. 

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Bize sayfanızı ayırdığınız için size teşekkür etmekle birlikte Çukurova Toplum Gönüllüleri olarak, topluma fayda peşinde koşuyoruz ama topluma fayda peşinde koşarken bize çok büyük faydalar sağlıyor. Çok fazla insanla iletişime geçiyoruz, bu bizim iletişim becerimizi artırıyor. Projelerde koordinatör olduğumuz zaman sorumluluk bilincimiz artıyor. Hiyerarşi olmayan bir sistemde toplulukla bir şeyler yapmak bizim demokrasi bilincimizi artırıyor, insanlara olan duyarlılığımızı artırıyor. Projelere kaynak aramak, o projeyi gerçekleştirmeye çalışmak bizim girişimcilik bilincimizi artırıyor. Birçok bilinç artırımı yaşıyoruz burada. Yani bire bir kişisel gelişime fayda sağlıyor. Bu nedenle bütün herkesi topluluğumuza katılmaları için davet ediyoruz. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER