Değerlere Önem Veren Dernek: Cumhuriyet Kadınları Derneği

Değerlere Önem Veren Dernek: Cumhuriyet Kadınları Derneği

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Seyhan Şube Başkanı Hatice Nesrin Kılıçay ve Çukurova Şube Başkanı Ayşe Soylu ile dernek hakkında röportaj yaptık. Muhabirlerimizden Gülseren Kara’ya konuşan Şube Başkanları ortak mesaj vererek; Atatürk İlke ve İnkılâplarını savunan, Cumhuriyet'in değerlerine önem veren bir dernek olduklarına ve bunu her koşulda devam ettireceklerini söylediler. 

İşte Kılıçay ve Soylu ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj;
Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Ben Hatice Nesrin Kılıçay. 1962 Adana doğumluyum. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup 30 yıldır bu meselğin içersindeyim. 2016 yılından bu yana Cumhuriyet Kadınları Derneği'nde Seyhan Şube Başkanlığı görevini yapmaktayım. Milli bayramlarımızın son dönemlerde gerektiği gibi kutlanmamasından kaynaklı bir takım etkinliklere katılmıştım. STK'ların yapmış olduğu alternatif kutlama törenlerine katılmış olup dernek ile burada tanıştım. Gerçekten Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan bir dernek olduğunu görünce de dahil olmam gerektiğini düşündüm ve burada çalışmalar yapabileceğimi ve katkılarda bulanabileceğim aktif bir platform olduğunu gördüm. Önce etkinliklerine katıldım bir vatandaş gibi akabinde üye oldum. Sonrasında ise Şube Başkanı olarak seçildim. 
Derneğin kurulma amacı nedir?
Atatürk İlke ve İnkılaplarını savunan, Cumhuriyet'in değerlerine önem veren bir derneğiz. Kurulma amacımız, bu değerlerin yitirilmemesi olup Cumhuriyet Kadınları Derneği denilince yani 'kadın' adının geçmesi kadınlara yardım ediliyor algısı oluşturuyor. Sadece tüzük gereği erkekler yönetime giremiyor. Erkek üyelerimiz olduğu gibi bizi destekleyen erkek arkadaşlarımız da var. Bununla da gurur duymaktayız.  Bizler feminist düşünce ile hareket etmiyoruz, yönetimde de olabilirlerdi aslında ama biz 'kadın' adı geçtiği için yönetimde kadınların olması gerektiğini düşündük. Bu Cumhuriyet, kadın-erkek el ele kuruldu. Bu anlamda biz kadın-erkek eşitliğini savunan, kadınlara da erkeklere tanınan fırsatların tanınması gerektiğini, kadınların Cumhuriyet değerleri içerisindeki yerini alması gerekitiğini savunan bir platformuz. 
Derneğinize üyelik süreci nasıl oluyor?
Bir referans aracılığıyla form doldurup üye olunabiliyor. Cüzzi bir miktarda üye olma ücretimiz ve 30 Lira da yıllık aidatımız bulunmaktadır. Bizim tek ölçütümüz Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk ilkelerine sahip çıkabilecek kişilerin üye olması. Herhangi bir siyasi parti, ırk, din gibi ayırımımız yok. Seyhan Şube'de 160, Çukurova Şube'de ise 120 üye olmak üzere toplam 280 üyemiz bulunmaktadır. Ekonomik sebeplerden ötürü ortak alanımız tek bir ofis olup Avrupa Birliği gibi yerlerden bağış alan ya da fon alan bir dernek olmadığımız için de toplanma yerimiz tek bir yer oluyor. Çalışmalarımızı tek bir yerden yürütüyoruz. 
Sizi de biraz tanıyabilir miyiz?
Ben Ayşe Soylu. Memur emeklisiyim. 2015 yılından bu yana Cumhuriyete gönül vermiş, Atatürk İlke ve İnkılaplarını benimsemiş biri olarak görevimi yapmaya çalışıyorum. Cumhuriyet Kadınları Derneği'nde Çukurova Şube Başkanlığı görevini yapmaktayım. Atatürk İlke ve İnkılaplarını savunan bunun için çalışmalar yürüten biriyim. İlk olarak derneğin grup toplantısına katıldım orada üye oldum ve dernekle tanışmam bu şekilde oldu. 
Derneğiniz ne gibi etkinlikler düzenliyor Ayşe Hanım?
Paneller, toplantılar düzenliyoruz. Önemli günlerde basın açıklamaları yapıyoruz. En son Andımız'ın yasaklanmasıyla ilgili konu Meclis'te gündeme gelmişti. Bu nedenle Cumhuriyet Kadınlar Derneği olarak imza kampanyası yürütmüştük. Türkiye genelinde stantlar açarak vatandaşa tek tek durumu anlatmıştık. Bazı insanların haberi bile yoktu bu yasaktan açıkçası. Ama nicelik olarak hem Adana'da hem Türkiye genelinde amacımıza ulaştık ve bu kampanya doğrultusunda topladığımız imzaları Milli Eğitim Bakanlığı'na sunduk. Türkiye genelinde 93 şubemiz var ve hala okul önlerinde Andımız nöbetleri tutan üyelerimiz var. Özellikle İzmir ve İstanbul şubelerindeki üyeler, her hafta nöbet tutarak bunu bir eylem halinde çevirdiler. Umuyorum ki olumlu sonuçlar alacağız. Halkın birleştirici unsuru olan Andımız'ın tekrardan okutulmasını istiyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da Askeri hastaneler kapatılmıştı. Biz onlar için de diğer kitle örgütleriyle birlikte açılmasını talep etmiştik. 
Birlikte hareket ettiğiniz bir STK var mıdır Hatice Hanım? Ve Belediyelerde destek alabiliyor musunuz?
Zaman zaman bazı etkinliklerde tabii ki birlikte hareket ettiğimiz STK'lar oluyor. Aynı çizgide olduğumuz örgütlerle birlik beraberlik içinde olmak daha çok ses getirdiği için bazı etkinliklerde çağrılar yapıyoruz ve birlikte hareket edebiliyoruz. Belediyelerimiz, etkinliklerimiz için ücretsiz yer ve ya araç tahsis ediyorlar. Şimdiye kadar belediyelerle bir sıkıntı yaşamadık. Denek olarak 2 tane kitap çıkarmıştık. Kitabın basımında Büyükşehir Belediyesi destekte bulunmuştu. Aslında aktif çalışan kitle örgütlerinin kullanabileceği kampüs şeklinde bir yer yapılabilir. Her kitle örgütüne birer oda verilip ortak bir toplantı salonu yapılabilir. 
Basından yeteri kadar destek alabiliyor musunuz?
Basına duyuru yaptığımız sürece basın yanımızda oluyor. Hiçbiri çekimser davranmıyor. Buradan size de bu röportaj için derneğimiz adına teşekkürlerimizi iletiyoruz. 
Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir Hatice Hanım?
Ülkemizin içerisinde bulunduğu durum hepimizi etkilemekte olup olumsuz ekonomik durumlara, hak ihlallerine karşıyız. Büyük bir ekonomik kriz içerisindeyiz çünkü ülkemiz üretmiyor. Kadınlarımız bu analmada daha çok bilinçlendirip üretimin içerisine onları nasıl çekebilirizin mücadelesini veriyoruz. Genel çalışmalarımız devam etmekte olup, kadınlarımız daha fazla üretimde bulunması için gerek iş adamları gerekse meslek kuruluşlarıyla görüşmeler yapmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra mesleklerde çalışanların kaçta kaçını kadınların oluşturduğu öğrenip çalışan kadınlarımıza da destekte bulunmayı hedefliyoruz. Malum bu aralar iş yerlerinde kadınlarımıza yönelik psikolojik şiddet çok arttı. Bunun takipçisi olmayı düşünüyoruz. 
Sizin eklemek istedikleriniz nelerdir Ayşe Hanım?
Başkanımın söylediklerine katılıyorum ve şunu eklemek istiyorum, Seyhan Şubemizin sekreterliğini yapan gerçek bir vatansever arkadaşımız 2 yıl önce kaybettik. Onun anısına bir kütüphane oluşturduk ve kitapların hepsini bağışlarla topladık. Yeni dönemde kitapları değerlendirmek adına okuma günleri yapmayı düşünüyoruz.  
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER