'Vali'den Adana lezzetlerine davet

'Vali'den Adana lezzetlerine davet

Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi İnci Gül’ün hazırlayıp sunduğu “İnci Gül’le Gazette Manşeti”nin konuğu, Adana Valisi Mahmut Demirtaş oldu. 4-5-6 Ekim’de Adana’da düzenlenecek olan Adana Lezzet Festivali’ne dair açıklama yapan Demirtaş, tüm Adanalıları festivale davet etti.


İşte İnci Gül’ün Vali Demirtaş’la gerçekleştirdiği o keyifli programdan satır başları;Öncelikle Adana’da polislere yönelik gerçekleştirilen hain saldırıyla ilgili neler söylemek istersiniz Sayın Demirtaş?


Henüz üstlenen olmadı ama bir terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği belli. Yaralanan tüm hastalarımızın tedavisi yapıldı ve hepsi taburcu edildi. Hepsinin sağlık durumları iyi çok şükür ciddi yaralanmalar olmadı. İncelemerimiz devam etmekte olup en yakın zamanda bunu yapanlara ulaşacağız. Adanamıza tekrardan geçmiş olsun diliyorum.


4-5-6 Ekim’de Adana Lezzet Festivali var. Sizin liderliğinizde yapılan ve çok ses getiren bir projeydi. Ciddi de bir ivme yakaladı. Her geçen yıl daha da iyiye gidiyor. Bu yıl festivalde Adanalıları neler bekliyor?


Bu yıl ki festivalimizin öncekilerine göre çok daha farklı bir özelliği var. Uluslararası bir festivale dönüştürüp 10 ülkeyi de misafir olarak davet ettik. Ayrıca Uzakdoğu’dan da 2 ülkeyi ve bize çok yakın olan Gastronomi kenti seçilen Hatay ve Gaziantep’i de davet ettik. Amacımız Akdeniz bölgesindeki ülkelere Adanamızı çok iyi tanıtmak hem de bize çok yakın olan bu iki ili paylaşmak ve orada olan gastronomi ile buradakini kıyaslamayı düşünüyoruz. Çok iyi ve çok coşkulu geçeceğine inanıyorum. İşletmelerin ciddi anlamda ilgisi var. Şuan tüm oteller ve kamuya ait misafirhaneler dolmuş durumda. Bu 3 gün içerisinde Adanamızın mutfak kültürünü ülkemizle ve tüm dünyayla palayaşacağımızı düşünüyorum.


Geçtiğimiz günlerde Adana’nın, Gastoronomi kenti olması için UNESCO’ya başvuru yapılmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Bununla ilgili süreç nasıl işliyor?


Adana’yı, gastronomi kentinin bir markası haline getirmek istedik. UNESCO’ya başvurumuzu yaptık ve başvurumuz kabul edildi. Şuan incelemeler devam ediyor bizler de bunun takibini yapıyoruz. En yakın zamanda Gaziantep, Hatay gibi bizim de kentimiz umuyorum bir gastronomi kenti olacak. Adana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olup mutfak kültürünün çok zengin olduğu bir kent konumundadır. Bu zengiliği festival aracılığıylahem ülkemizle hem de dünyayla paylaşmak istiyoruz. Bu yıl ağı biraz daha genişlettik ve bu sene 100’ün üzerinde işletme sahiplerinin başvurusu söz konusu oldu. Başarılı bir festival geçeceğini düşünüyorum.


Yıllardır buradasınız ve böylesi bir festivale öncülük ettiniz. Siz de artık Adanalı sayılırsınız aslında. Lezzet demişken sizin sevdiğiniz yemek nedir Sayın Valim?


Bir ayırım yapmak istemiyorum Adana’nın bütün yemekleri gerçekten çok güzel. Sofrası çok zengin ve bereketli bir il Adanamız. Burada sevmediğim bir yemek yok hepsini çok seviyorum diyebilirim. Bu sevilen ürünlerin hepsinin tescilini yapacağız inşallah. Bugüne kadar 35 tane ürünümüzü tescil için Ankara’ya gönderdik. Şuan 2 tanesinin tescili yapıldı. Önceden Adana kebabı vardı zaten. Şalgamı ve pamuğu da aldık. Sırada biber ve karpuz var. Bunların da onaydan geçtiğinin duyumunu aldım aslında. İnşallah kısmet olursa bizim amacımız, bu yıl çok sayıda ürünün tescilini almak. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Bir taraftan gastronomi kenti olduğumuzu, UNESCO’ya bunun tescilini yapacağız, markalaştıracağız. Bir taraftan da kendi ürettiğimiz ürünün coğrafi işaretini de almamız lazım. Şalgamını aldık, pamuğunu aldık ve biberini ve karpuzunu da alacağız. Bunların hepsini gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Bu sene inşallah çok ciddi bir yol kaydedeceğiz.


Son olarak Adanalılara mesajınız nedir Sayın Valim?


Tüm Adanalı hemşerilerimi kısmet olursa 4-5-6 Ekim’de Merkez Park’ta düzenlenecek olan Adana Lezzet Festivali’ne bekliyorum. İnşallah huzur içerisinde, birlik ve beraberlik içerisinde Adana’nın potansiyelini de göstererek, bir lezzet festivali gerçekleştireceğiz. Tüm Adanalıları da o gün oraya bekliyoruz.

Videonun tamamını Youtube’da “Gazette Gazetesi” adlı kanaldan izleyebilirsiniz.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER