Çelebi: Sosyal devlet anlayışına ihtiyaç var

Çelebi: Sosyal devlet anlayışına ihtiyaç var

HABER MERKEZİ- Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Çin’de ortaya çıkıp kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınıyla mücadelede başarıya ulaşmak için sosyal devlet anlayışına ihtiyaç olduğunu söyledi. 

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP Adana İl, Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam İlçe örgütleri ile il ve ilçe kadın, gençlik kollarından oluşan “CHP Adana Kriz Yönetimi” grubu adına yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle 108 yurttaşın yaşamını yitirdiğini aktardı. 
FİZİKSEL TEMASTAN KAÇINMALIYIZ
İktidarın virüsle mücadele sürecini yönetemediğini vurgulayan Çelebi, “Hastalığı tedavi edecek aşının henüz geliştirilememiş olması nedeniyle, bugün yapılacak en önemli şey hastalığın yayılımını önlemek. İnsanların evlerinde kalması, sosyal mesafeyi koruyup, fiziksel temastan kaçınması bu mücadelenin temelini oluşturuyor” dedi. 
FATURALARI DEVLETİN ÖDEMESİ GEREK
Virüsün yayılmasının önüne geçmek, yaşanacak can kayıplarını ve daha fazla yurttaşın hastalanmasının önüne geçebilmek için iktidarın ivedi olarak, yurttaşlarımızın evde kalmasını sağlayacak önlemleri almak zorunda olduğunu vurgulayan Çelebi, şöyle devam etti:
 “İnsanları evde tutmanın yolu geçici sokağa çıkma yasağı ilan edip, halkın elektrik, su, doğalgaz faturalarını devletimizin karşılaması, işletmelerin vergi, prim gibi yükümlülüklerin ötelenmesi, kapatılan işyerlerindeki çalışanların iş güvencesinin sağlanmasından geçmektedir” diye konuştu. 
SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINA İHTİYAÇ VAR
Çelebi, “Milyonlarca insanın işsiz olduğu ülkemizde, kapatılan, faaliyetlerine ara verilen işletmelerde çalışanların da işsizliğe, yokluğa mahkûm edildiği bir süreç yaşıyoruz. Sosyal devlet olmanın gereği halkın bu ihtiyaçlarına çözüm üretmektir. Ancak şu ana dek devletin sosyal yanını ne yazık ki göremedik.  Ödenecek faturalar, vergiler dururken, insanlar zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken iktidar bu sorunlara çözüm bulmak yerine ‘evinizde kalın’, yani ‘aç kalın’ deme kolaylığını tercih ediyor. İktidar, bu yükün altına girmemek için bilim kurulunun önerdiği süreli sokağa çıkma yasağını ise uygulamamakta ısrar ederek hastalığın yayılmasına katkıda bulunuyor. Bu mücadelenin başarıya ulaşması için ivedi olarak sosyal devlet anlayışına ihtiyacımız var.  Hiçbir şey insan yaşamından önemli olamaz. Türkiye Cumhuriyeti devleti sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Ülkemiz koronavirüs salgınının en az zararla atlatabilecek olanaklara sahiptir” şeklinde konuştu.  

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER