Şevkin depremi konuştu: Yasa dışı yapılaşma zararı arttırıyor

Şevkin depremi konuştu: Yasa dışı yapılaşma zararı arttırıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, bin 190 artçı sarsıntının yaşandığı Elazığ-Sivrice merkezli depremini konuştu. Şevkin, “Bin 190 artçı sarsıntının yaşandığı Elazığ-Sivrice merkezli deprem bir kez daha göstermiştir ki; düşük standartlarda, sağlıksız ve yasa dışı bir yapılaşma afet zararlarını arttırmaktadır” dedi.

Şevkin, “Gevşek zeminler (kum silt) deprem merkezinden gelen dalgaları mercek gibi büyütür. Bu büyütme depremin zararını yani şiddetini arttırır. Deprem doğal bir afettir. Bizleri öldüren deprem değil, niteliksiz ve mühendislik normlarından uzak binalardır. Bir doğa olayı olan depremin afete dönüşmemesini sağlamak zorundayız. Bu nedenle bilim insanlarının uyarılarına ve çalışmalarına kulak vermek durumundayız. Depremin meydana geldiği ve Bingöl Karlıova’dan başlayan 580 kilometrelik Doğu Anadolu Fay Zonu’nda (DAFZ), Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Elâzığ, Bingöl, Muş ve Tunceli gibi büyük yerleşim birimleri bulunmaktadır. Anadolu Fay Zonu maalesef bugüne kadar gözlerden uzak tutulmuştur. Bilinmelidir ki; Sivrice ile Palu arasında uzanan segment en etkili ve yıkıcı nitelikle deprem üretme özelliğine sahiptir” diye konuştu.
“ACI SONUÇLARI YAŞIYORUZ”
Şevkin, “Üyesi olduğum ve iki dönem Adana Şube Başkanlığı’nı gerçekleştirdiğim Jeoloji Mühendisleri Odası’nın ‘Türkiye Diri Fay Haritası’ baz alınarak yapılan incelemede, Aksaray, Bolu, Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Hatay, Hakkari, Muğla, Eskişehir, Kütahya, Bingöl gibi 18 şehrin merkez yerleşim birimleri ile yine içinde son deprem yaşanan 80’ini aşkın ilçe merkezi ve ilk belirlemelere göre 502 köyün deprem üretme potansiyeli yüksek aktif fayların geçtiği hatlar üzerine doğrudan oturduğu vurgulanmıştır. Bu nedenle Fay hatları üzerindeki alanlar yapılaşmaya kapatılarak,  bu yerleşimlerde öncelikli olmak üzere kentsel dönüşüm uygulamaları başlamalıdır. Doğa kaynaklı olayların afete dönüşmesinde tıpkı eğitim sisteminde yaşanan olumsuzluklarda olduğu gibi yanlış uygulamaların ve siyasi bir irade eksikliğinin acı sonuçlarını yaşanmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
“ACİLEN ÇALIŞMA BAŞLATILMALI”
CHP’li Şevkin, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Halkın afetlere karşı güvenli olmasını sağlayacak şekilde yeni yasal düzenlemeler getirilmesi şarttır. Aktif fay hatları veya zonları üzerine bina inşa edilmesi yasaklanmalı veya özel jeolojik araştırmalardan sonra bina inşa edilip edilmeyeceğine karar verilmelidir. Aktif fay zonları üzerine inşa edilmiş bulunan binalar kentsel dönüşüme tabi tutularak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği acilen sağlanmalıdır. Depremlerle mücadele etme amacıyla başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere, tüm belediyelerde ‘Jeolojik-Jeoteknik Araştırma Şube Müdürlükleri veya Daire Başkanlıkları’ kurularak kentsel altyapı ve üstyapının afet duyarlı bir anlayışla etüt, planlama, projelendirme, yapı üretim ve denetim süreçleri kontrol altına alınmalıdır. Bir doğa olayı olan depremlerin afete dönüşmemesinin ve dolayısıyla deprem zararlarının azaltılması mümkündür. Ülke kaynakları halkımızın sağlıklı ve güvenli yaşamasına ayrılmalıdır. Elazığ ve Malatya deprem bölgesi acilen yer bilimciler tarafından incelemeye alınmalıdır. Gaz çıkışları, fay atımları, sıvılaşma izleri, yıkılan binaların özellikleri, yer altı suyu seviye ölçümleri, değişimleri gibi yüzlerce parametre araştırılmalı ve kayda geçilmelidir. Depremin bilimsel yöntemlerle takibe alınması durumunda fay üzerindeki diğer olası depremlerin dinamiği konusunda önemli bilgiler elde edilebilecek, sağlıklı açıklamalar yapılabilecektir. Bu zaman zarfında devlet eliyle gerekli önlemlerin alınması da şarttır. Bu hafta meclis gündemine gelecek olan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve imar kanunu değişiklik teklifleri yeniden gözden geçirilerek, üniversiteler, odalar, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin de görüşü alınarak tüm yönleriyle irdelenmelidir. Yasanın, uzun yıllar ihtiyaca cevap verecek teknik normlara uygun olarak çıkarılması için acil ve önemli bir çalışma başlatılmalıdır.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER