Büyükşehir’de diyabet konulu seminer

Büyükşehir’de diyabet konulu seminer

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen bir hastalık olan diyabet hakkında Adanalıları bilgilendirmek amacıyla konferans düzenledi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen konferansa, konuşmacı olan Prof. Dr. Tamer Tetiker’in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
“HER 100 KİŞİDEN 1’İ ŞEKER HASTASI”
Diyabet hastalığının toplumda çok sık görüldüğüne değinen Tetiker, “Diyabet ya da şeker hastalığı, toplumda sık görülen ve sıklığı çok hızlı artan çok önemli bir sağlık problemi. Sadece bizde değil, dünyanın her yerinde çok hızlı bir şekilde artan şeker hastalığının sıklığından bahsediyoruz. Rakamlara bakacak olursak 2045 yılında yaklaşık 700 bin diyabetliden bahsediiyoruz. Bizim ülkemizde rakamlar 1980’li yıllarda yüzde 2,5 yani her yüz kişiden 2-3 kişisinde şeker hastalığı görülürken 1997 yılında yapılan bir çalışma var yüzde 7,2 ye çıkmış. Aynı çalışma 2017 yılında tekrarlandığında rakamlar 13,7 oranında artıyor. Adana için baktığımızda ise yüzde 20 civarında yani her 100 kişiden 1’inin şeker hastası olduğunu gösteriyor. Çok hızlı yayılan çok bir halk sağlığından bahsediyoruz” dedi.
“DİĞER HASTALIKLARI PEŞİNDEN GETİRİYOR”
Tetiker, “Peki nedir şeker hastalığı? Günlük yaşamda vücudumuzun hareket etmesi ve pek çok şey için enerji olarak glukoz var şeker var ama şekerin enerji olarak kullanılması için de pankreastan insülin adını verdiğimiz bir horman salgılaması lazım işte bu pankreas ilgili problemler oluştuğunda insülin salgısı bozuluyor. İnsülin salgısı bozulduğunda da kan şekeri yükselebiliyor. Halk arasında şeker hastalığı diye adlandırdığımız hayatımızın önemli bir kısmında da tedavi olma durumunda kaldığımız bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalıyoruz. Önemli bir problem. Eğer iyi kontrol edemezsek neler olur? Şeker hastalıkları organlarımıza zarar verir mi? Bunlara bakacak olursak eğer uzun süreli kan şekeri yüksekliği devam ederse çok ciddi görme kayıplarıyla karşılaşabiliriz. Kontrol altına alınmadığında ayaklarda yara ve bacak kesilmesine kadar gidebilir, inme dediğimiz ya da felçlik dediğimiz hastalıklar şeker hastalarında daha sık görülebilir. Benzer şekilde şeker problemi olanların kalp damar hastalıklarına yakalanma riski diğer şekeri olmayanlara göre ciddi olarak daha fazla yüksek. Kısaca şekeriniz iyi kontrol edilirse bu hastalıkların hiçbiri görülmez ama aksi durumda burada bahsettiğimiz hastalıklarla karşı karşıya gelme olasılığınız çok yüksek” diye konuştu. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER