Yemek Pişirmek Emek İster - ALİ ÖZÇİL

22 Ekim 2019 Salı 10:49

Yemeğin emek sürecini sadece yemek yapanlar değil, herkes farkına varır. Yemeğin emek süreci hemen mutfakta başlamaz. Her yemeğin bir de alışverişi vardır. Ondan öncesinde ise yemeğin emeği tarlaya, bağa, bahçeye olduğu kadar denize, kümese uzanır. 
Yapılacak bir yemek için malzeme seçmenin, tam aradığımız gibi bir malzeme bulmanın, buna vereceğimiz emeğin, yemekten doğacak hazzın, ki yemekte emeğin doyumu o yemeğin bir başkasına da haz vermesidir. 
Yemek yaparken elimizdeki malzemenin uygunluğudur bence. Önemli olan yemekleri ve lezzetleri çeşitlendirmektir. Eksik malzememiz varsa yemek yaparken emeğin hakkını verirken yaratıcılığımızın hakkını da vermeliyiz. Yaratıcı kişiler çok iyi yemek de yaparlar. Yemeklerin malzemesini, en iyisinden seçip önceden mutfağımızda kullanıma hazır halde bulundurursanız sofranızın genel görünümü kadar yemeklerinizin de zevkli biçimde süslenmesine özen gösterirseniz ve zamanlamaya ayarlanacak olursanız “Yapıtlarıyla” hayranlık uyandıran bir yemek sanatçısı olacağınız kesindir. 
Büyük bir toplantı ya da özel bir davet öncesinde hevesle yemek pişirmek için mutfakta geçirilen süre bu olayın getirdiği keyfin ve zevkin bir parçasıdır. Üstelik bütün toplantılar aslında sınır tanımayan yemek pişirme sanatının yeşerebileceği fırsatlardır. Bazı yemekler özen gerektirmekle birlikte ikram edildiklerinde yarattıkları hayranlık bütün zahmetlere fazlası ile değerdir. Sade bir akşam yemeği daveti vermek istiyorsanız yemek listenizi lezzet, görünüş ve yapı olarak iyi dengelenmiş yemeklerle oluşturun.  En güzel sonuç temel malzemelerin çeşitliliği ile belirgin, dikkat çekip, birbirini tamamlayan yaratıcı yemeklerin karışımı ile elde edilir. 
Günümüzde vejeteryan olan konuklarınız arasında yakından tanımadığınız kişiler olabilir. Et ve balık kullanılmayan yemeklerde, bunları diğer konuklarımız da çok beğenecektir. Yemek-emek ilişkisi mutfaktan çıkınca bitmez. Yenilecek masada da devam eder. Onun için zamanımızı esirgememeliyiz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI