Futbol Sahasına İzinsiz Girmek Suçtur... - AV. ENES ŞAHİN

23 Ağustos 2019 Cuma 01:42

Futbol, gerek ülkemizde gerek de uluslararası anlamda, kadın, erkek ve çocuk hemen hemen herkesin ilgi alanı olabilen en popüler spor dalıdır. Futbol oyunu başta olmak üzere, tüm spor dallarında, müsabaka yapılırken, sporcuların saha içerisinde uyması gereken kurallar olduğu gibi, seyircilerin de maç esnasında, öncesinde ve sonrasında uyması gereken belli başlı kurallar ve kanunlar bulunmaktadır. Bu kurallara itaat edilmemesinin kanunlar tarafından cezalandırılacağı resmi gazetede yayınlanan kanun maddeleriyle hüküm altına alınmıştır.

Şöyle ki;

Futbol terörü dediğimiz eylemler, yeri geldiğinde saha içerisinde yer alan futbolcuların birbirlerine karşı gerçekleştirmiş olduğu ve fairplay kapsamı dışında olan davranışlar olabildiği gibi, yeri geldiğinde de müsabakayı seyreden seyircilerin gerek futbolculara, gerek müsabaka alanına, gerekse de birbirlerine karşı gerçekleştirmiş olduğu eylemleri karşılamaktadır.

Seyirciler yönünden olayı değerlendirdiğimizde, artık seyircilerin müsabaka öncesinde veya sonrasında, hatta müsabaka sırasında gerçekleştirecekleri kural ve kanun dışı eylemler hakkında uygulanacak cezalar artık daha caydırıcı nitelik kazanmıştır. Müsabaka esnasında, müsabaka alanına izinsiz olarak girmek, bunun en açık örneğini geçtiğimiz günlerde İstanbul Vodafone Arena Stadyumunda, Chealse—Liverpool gibi iki büyük futbol takımının uluslararası maçında sahaya izinsiz atlayan şahısta gördüğümüz üzere, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı kanunlarla hüküm altına alınmıştır. Daha önceleri bu tarz bir suç hakkında kanunlarımız adli para cezası verileceğini belirtirken, resmi gazetede yayımlanan son kanunlara göre artık caydırıcılığı arttırmak ve daha kötü sonuçların oluşmaması adına bu konuda hapis cezası ile yargılanılacağı belirtilmiştir.

7182 sayılı Kanunda, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair kanun gereği yukarıda ihlal edilen alan ile ilgili yer kavramı genişletilmiş olup, taraftarların gruplar halinde maç izledikleri yerler, geliş gidiş güzergâhları, toplu taşıma yaptıkları araçlar ve takım kapları da bu alanlar arasına eklenmiştir.

Futbolda holiganizm engellemek adına kanunlarla caydırıcılık arttırılmaya çalışılmıştır. Bu holiganizm kavramı için kanuni arttırımların yapılmasındansa taraftarların daha bilinçli ve keyif almak amacıyla müsabakaları takip etmesi, sporda barış ve kardeşlik ortamının sağlanabilmesi amacıyla en doğru yol olacağı aşikâr ve kaçınılmazdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.