YÜRÜRLÜĞE GİREN ÜÇ YENİ VERGİ: “DİJİTAL HİZMET VERGİSİ”, “DEĞERLİ KONUT VERGİSİ”, “KONAKLAMA VERGİSİ” - AV. NURSEL YAKAR

18 Aralık 2019 Çarşamba 13:40

05 Aralık 2019 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yasalaşan “7194 Sayılı Dijital Hizmet

Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik

Yapılması Hakkında Kanun 30971 Sayılı ve 07/12/2019 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak

yürürlüğe girmiştir. İlgili kanunlar ile Gelir Vergisi, Vergi Usul, Emlak Vergisi Kanunlarında değişiklikler yapılmış, “Dijital Hizmet Vergisi”, “Değerli Konut Vergisi”ve “Konaklama Vergisi” adıyla üç yeni vergi yürürlüğe girmiştir.  Bugünkü yazımda sizlere “Değerli Konut Vergisi’nden bahsedeceğim.

Değerli konut vergisi nedir? Neler değerli konut vergisi kapsamına girmektedir?

Türkiye sınırları içinde bulunan mesken nitelikli taşınmazlardan bina vergi

değeri veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenen değeri 5.000.000 Türk lirası ve

üzerinde olanlar değerli konut sayılmaktadır ve bu sebeple de değerli konut vergisine tabidir.

Mevcut düzenlemeye göre belirlenen verginin matrahı ve oranı nedir?

Değerli konut vergisine tabi mesken nitelikli taşınmazlardan değeri;

5.000.000 TL ile 7.500.000 TL arasında olanlar (Binde 3)

7.500.001 TL ile 10.000.000 TL arasında olanlar (Binde 6)

10.000.001 TL’yi aşanlar (Binde 10) oranında vergilendirilir.

Değerli konut vergisi mükellefleri kimlerdir?

Değerli konut vergisini mesken nitelikli taşınmazların maliki, varsa intifa hakkı

sahibi, her ikisi de yoksa mesken nitelikli taşınmaza malik gibi tasarruf edenler öder.

Bir mesken nitelikli taşınmaza paylı mülkiyet hâlinde malik olanlar, hisseleri oranında

mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu olurlar.

Aynı Kanun Maddesinde değerli konut vergisinden muaf olanlar da düzenlenmiştir. İlgili Kanun maddesine göre;

Genel ve Özel bütçeli idarelerin, belediyelerin ve üniversitelerin; yabancı ülkelerin elçilik ve konsoloslukları ve milletlerarası kuruluşlar ile bunların mensuplarının;

Türkiye sınırları içinde mesken nitelikli tek taşınmaza sahip olmak kaydıyla kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup on sekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin ve yine aynı şartla gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların sahip olduğu mesken nitelikli taşınmazlar vergiden muaf tutulmaktadır. Bu muafiyet kapsamına girebilecek kişi sayısının oldukça sınırlı olduğunu düşünüyorum. Beş Milyon Türk Lirası veya değerinde bir mülke sahip olup sadece sosyal güvenlik kurumundan aldığı aylık ile geçinen kişiler var mıdır bilinmez. Aslında aklıma zaman zaman gazete başladığımız rastladığımız; “Ünlü sanatçı yalı dairesinin elektrik parasını ödeyemez hale geldi…” gibi başlıklar geldi. Bir durum kanun maddesine konu olmuşsa mutlaka yaşanıyordur.

Son muafiyet durumu ise; esas faaliyet konusu bina inşası olanların satmak üzere inşa ettiği, ancak henüz ilk satışa, devir ve temlike konu edilmemiş yeni mesken nitelikli taşınmazlar da, sahipleri bakımından bir servet unsuru değil işletmeye kayıtlı mamul olmaları hasebiyle, vergiden muaf tutulmakta, bu taşınmazların kiraya verilmesi veya sair surette kullanılması durumunda muafiyet sona erecektir.

Bugünkü yazımda kısaca sizlere “Değerli Konut Vergisi” hakkında bilgilendirdim. Ancak ilgili kanunların yürürlüğe girmesiyle değişen daha birçok kanun maddesi mevcut. Önümüzdeki günlerde sık sık sizleri diğer değişiklikler ve yenilikler hakkında bilgilendireceğim. “Kanunu bilmemek özür sayılmaz” hukuk kaidesi hepimiz tarafından bilinen bir kaidedir. Bu sebeple yapılan son değişikliklerin bilinmesi herkes için önem arz etmektedir.

Saygılarımla...

 

 

 

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI