Babil (2) - BARIŞ SANIGÖK

26 Mart 2020 Perşembe 01:30

9. yüzyılda İslam tarihçilerinden el-Tâberî'nin "Peygamberler ve Krallar Tarihi" adlı eserinde daha detaylı bilgi verilir. Hadiseye göre Nimrod, Babil'de bir kule inşa ettirir. Hz. Süleyman peygamber bu kuleyi yıkar ve o zamana kadar aynı dili konuşan insanların dilini 72'ye ayırır. 13. yüzyılda İslam tarihçilerinden el-Fida da aynı hadiseden bahseder ve Hz. İbrahim (a.s)'ın atası Hz.Hud (a.s)'ın kendi dilini (İbranice) muhafaza etmesine izin verildiğini ekler. Hz. Hud (a.s) ise kulenin inşasına katılmamıştır.

Babil'in Asma Bahçeleri, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biridir. M.ö 7. yüzyılda Babil kralı Nebukadnezar tarafından yaptırıldığı biliniyor. Babil'in Mezopotamya da çorak çölünün ortasında; ağaçlar, akan sular ve egzotik bitkilerin bulunduğu çok katlı bir bahçe olduğu bildirilmiştir. Günümüzde bu yer koruma altına alınmıştır.  Coğrafyacı Strabon'un 1. yüzyıldaki tanımına göre:

"Bahçeler birbiri üzerinde yükselen kübik direklerden oluşuyordu. Bunların içleri çukurdu ve büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için Fırat Nehri'nden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu. Bu şekilde üst seviyelere taşınan su, bahçeleri sulayarak teraslardan aşağıya doğru akıyordu"

Söylenceye göre, Nebukadnezar bu yapıyı sıla hasreti çeken karısı Semiramis için yaptırmıştır. Semiramis, Medes kralının kızıdır. Mezopotamya'nın düz ve sıcak ortamı onu bunalıma itmiş, kral da karısının hasretini sona erdirmek için yapay dağların olduğu, suların aktığı yemyeşil bir bahçe yaptırmıştır. Bu yüzden bazen Semiramis'in asma bahçeleri olarak da anılır.

İştar Kapısı ise Babil Steil, Louvre müzesinde sergileniyor olup bu kapı II Nebukadnezar döneminde inşa edildi. Süreç içerisinde kentin ve krallığın simgelerinden biri oldu. Günümüzde Irak'ın Hillah bölgesinde sergilenmektedir.

Günümüzde Babil asırlar boyunca ilim, kültür ve medeniyetler merkezi olmuştur. Bu şehrin ismi Yahudi ve Hıristiyanların mukaddes kitaplarının birçok yerinde geçmiştir. Cebir, Trigonometri ve birçok matematiksel ve bilimsel konular Babil medeniyetinden geriye kalmıştır.

Irak’ın çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda sayısız tanrıların heykelleri toprak altından çıkmış ve dünyanın çeşitli müzelerine aktarılmıştır. Bu tanrılar, ilkel Animizm’in gelişmiş haliydi.

Babil de ilk başlangıçtan tanrılar inancına kadar olan din evrimine tanıklık etmiştir. Bu gidişat yaklaşık olarak dört bin yıl sürdü. Sonunda ay, güneş ve diğer gezegenlerin ruhlarının elçisi olan tanrılar çeşitli şehirlerde tapılmaya başlandı. Marduk, birçok zamanlarda en üstün tanrıydı.

Babil Üçlüsü (Teslisi)

Babillilerin sayısız tanrıları arasında altı tanrı çok daha meşhur olmuştur ve bunlara iki üçlü (teslis) olmak suretiyle tapılmaktaydı. İlk üçlü Anu (An) (Gök Tanrısı), Enlil (Gök ve Savaş Tanrısı), Ea (Su Tanrısı) ve ikinci üçlü Şamaş (Güneş Tanrısı), Sin (Ay Tanrısı) ve İştar (Dişi Tanrıça)’dan oluşmaktaydı.

Bu tanrıların eşleri vardı ve dişi tanrıça İştar hamilelik tanrısı olarak bir zamanlar oldukça fazla ilgi görmekteydi ve İştar’ın kocası Temmuz olarak adlandırılmaktaydı.

Babil, medeniyetin zirvesine ulaştığında, Marduk isminde büyük bir tanrı söz konusu edildi ve onun şekillerini bütün her yere nakşettiler. Babil’in diğer tanrıları Marduk’un hizmetçileri sayılmaktaydı.

Babil kuzey Aşur kavmi tarafından düşürüldüğünde Marduk kendi yerini Aşurluların tanrıları olan Asur ismindeki bir tanrıya bıraktı ve bu sefer de bütün her yere onun şekilleri işlendi. Yine Babilliler Aşurlulara galip geldiklerinde Marduk’u önceki kendi makamına getirdiler. Sonunda Babil’in Kuruş tarafından düşürülmesiyle Ahura Mazda Marduk’un yerini aldı. Tarihi yönden zengin olan Babil'de Sekine'in ahit sandığı olduğu tahmin ediliyor olsada bu Antakya bölgesinde olduğu biliniyor. Ahit sandığı peygamberlerin emaresini içeren ilahi bir sandıktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI