Çocuk Dünyaya Gelmeden Önce Anne-Baba Hangi Husus ve Adaba Riayet Etmelidirler - BARIŞ SANIGÖK

3 Mart 2020 Salı 00:17

İslam ahkamına göre, baba ve annenin çocuk dünyaya gelmeden evvel riayet etmeleri gereken hususlardan bazıları şöyledir:

Dini vecibeleri yerine getirmek, güzel manzaraları seyretmek, cinsel ilişki adabını riayet etmek, helal yemekler yemek, çeşitli temiz meyvelerden yemek, evlenmeden önce genetik tahliller yaptırmak, ruhi bunalım vb stres ortamları gibi gerginliklerden uzak durmak, sağlık kurallarına dikkat etmek; yiyecek içecek, uyku ve spor vb… işler.

Bu noktalara riayet edip harekete geçiren kişi başaralı, şen, huzurlu ve mutlu bir aile ve ideal bir toplum oluşturmayı umut edebilir.

Çocuklar yaşayış bahçesinin goncaları ve toplumun geleceğinin mimarlarıdırlar. İslam dini, İslam toplumunun ilerlemesi için bu alanda en güzel emirleri beyan etmiştir. Mesela onlardan bazılarını kısaca sıralayayım:

1) İyi bir eş seçmek

Bu alemde hiçbir bağ ve ilişkinin eşler arasında evlilik sonucu oluşan bağ gibi önemli olmadığı için Allah bu bağı kendi nişanelerinden saymıştır.

"Kendileri ile huzur bulmanız için size kendinizden olan eşler yaratması ve aranızda sevgi ve merhamet var etmesi de, O'nun ayetlerindendir." (Rum - 21)

Diğer yandan çocuğun haklarından biri de onun ruh ve beden sağlığıdır. Çocuğun beden ve ruh sağlığında kısmen baba ve annenin etkili olduğu için, İslam dini evlilik zamanında eşlerin birbirlerinin ruh ve beden yönünden birbirlerinin özelliklerine dikkat etmelerini istemiştir. Böylece bu evlilikten meydana gelen çocuk sağlıklı bir çocuk olma yönünde ilerler. Nitekim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.â) şöyle buyurmuştur: "Kendi nutfeniz için iyi yer bulun; çünkü kökler (genler) sirayet etmektedir." (Hur Amuli, Vesailu'ş-Şia, c. 3 s. 60)

Ayrıca bu konu hakkında daha geniş bilgiye ulaşmak için; Meheccetu'l-Beyza, c. 2 s. 52 hadis kaynağına ulaşabilirsiniz.

Özellikle eşlerin evlenmeden önce genetik tahlilleri yaptırmaları gerekir.

2- Çocuk eğitimi ve sorumluluğunu üstlenebilmek için Allah'a dua ile yalvarmak ve gerekli ruhi hazırlıkları elde etmek gerekir.

Dördüncü İmam Zeynu'l Abidin (a.s) bazı dostlarına öğrettiği bir duada yetmiş defa şu duayı okumasını ve Allah'tan evlat istemesini emretmiştir. "Ey Allah'ım! Sen en iyi varissin, beni yalnız bırakma! Kendi katından bana bir yardımcı karar kıl ki hayatımda benim varisim olsun ve ölümümden sonra benim için bağışlanma dilesin. Ey Allah'ım! onu bana doğru bir halef kıl ve onu Şeytan'ın aldatmasından koru. Ey Allah'ım! Senden bağışlanma diliyorum ve sana geri dönüyorum." (Duanın bahsi geçtiği kitap;  Ebvab-i mukkadimat-i Nika, Biharu'l-Envar c. 103; s. 281- Cevahiru'l-Kelam, c. 29, s. 54)

3- Cinsel ilişki adabının riayet etmek:

Evlilikte en önemli ilkelerden biri olan bu madde için gerekli kurallar islam dini adabına göre, Ade isimli hadis kitabında geçmektedir.

Her bir bireyin mutlaka okuması gerekir. İçinde dikkatinizi çekecek çok ilginç bilgiler vardır. Konu maddeler halinde sıralanmıştır. Ancak çok uzar diyerek kitabın ismini yazdım.

Hatırlatmak gerekir ki şimdi bazı bilginler araştırmalarına göre, ayı dolgun olduğu ve olmadığı gecelerin denizlerin ve suların üzerinde çekim oluşturduğu gibi ay çekimi insanın bedeninde de cinsel konularda da etkilidir. Konu ile ilgili araştırmaları yapan bilim insanlarının raporlarında mevcuttur. Buna göre hadislerde geçen konuların bazılarının bilimsel yöntemlerle ispatlanmadığı bahanesiyle onları göz ardı etmemek gerekir.

4) Gebelik döneminde yeterli beslenme:

Annenin gebelik döneminde yeterli gıdaları alması ceninin beyin ve beden yönünden iyi ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine sebep olur. Buna göre gebelik döneminde yeterli miktarda proteinler, sıvı tüketimi, vitaminler ….., gibi gıda ve beslenme maddelerini almalıdır. (Murakibethayi zenan Dr. Huseyin Nuri hadis kitabında beslenme yöntemlerine geniş bir şekilde yer vermiştir.)

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.â) şöyle buyurmuştur: Kadınlara doğum yapacakları ayda hurma yedirin ki çocukları hilimli ve takvalı olsun.

Mesela Hurma gerçekten muhteşem bir enerji kaynağıdır. Gebelik dönemi ilerledikçe ceninin enerji sağlayan maddelere ihtiyacı çoğalır. Genelde gebeliğin ilk üç ayında günde 150 gram enerji maddelerine ihtiyaç olmasına rağmen bu hamileliğin son aylarına doğru özellikle beşinci aydan sonra günde 225 grama çıkmakta olduğu bildirilmiştir.

Rasûl-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin hurma yiyiniz emri bu doğrultuda çocuğun ve annenin sağlığını korumadaki önemi çok net bir şekilde anlaşılır. (Mekarimu'l-Ahlak, c. 1 S. 372)

Yine el-Mustedrek, c. 2. s. 635 hadis kitabında

İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurur: Kadınlarınıza ayva yedirin ki çocuğunuz güzel sımalı olsun. İmam Rıza (a.s) da şöyle buyurur: ayva yemek akıl ve zekayı güçlendirir.[

Rasulallah Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz buyurmuştur ki: kadın hamilelik döneminde kavun yerse çocuğunuz güzel ahlâklı olur. (Mekarimu'l-Ahlak, c. 1 s. 196)

Yine hamile kadınlara akgünlük bitkisini yedirin ki karnındaki çocuk eğer erkek çocuk ise zeki, bilgin ve şecaatli olur ve eğer kız ise ahlakı ve güzel olur.

Elbette haram ve şüpheli yemeklerden uzak durmak baba ve annenin riayet etmeleri gereken önemli işlerdendir ve bu çocuğun gelişiminden karakteristik yapısına kadar müthiş bir rol alır.

Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz şöyle buyurur: "Bir haram lokma yiyen kimsenin namazı kırk gece kabul olmaz ve kırk gün duası kabul olmaz. Haramdan meydana gelen her et cehennem ateşine layıktır ve bir lokmadan bile et oluşur." (Biharu'l-Envar, c. 63 s. 314)

5) Hamilelik döneminde ruh sağlığına dikkat etmek

Anne ve ceninin sağlığında önemli olan konulardan biri de ailenin hamilelik döneminde anneyi desteklemesidir. Eğer anne bu dönemde etrafındaki insanlar tarafından kendisine önem verildiğini hissederse bu dönemin zorluklarını kolaylıkla tahammül eder, ruh ve beden yönünden sağlıklı bir çocuk dünyaya getirir.

Yüce Allah hamilelik döneminin zorluklarını dile getirerek insana baba ve annesine özellikle annesini unutmamasını tavsiye etmiştir. (Ahkaf - 15)

Bu ayette bir çeşit anneye ruhi destek sağlanması hedef alınmıştır. Rasulallah Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz bu dönemden iyi bir şekilde yad etmiş ve kadın hamile olduğunda gündüzleri oruç tutmuş ve geceleri Allah'a ibadet etmiş gibidir." diye buyurmuştur...

Bu dönemde ruhi bulanım ve depresyonların çok yıkıcı etkileri olabilir.

Depresyon ve bulanım bu dönemde, çocuğu dünyaya getirdikten sonraki döneme nispet daha yaygındır. Doğumdan sonraki depresyona kadınların yüzde onu duçar olur. Hatta kendi çocuklarına bile bazen sadme vuruyorlar. Depresyon, tedirginlik ve hassasiyet kadınların gebelik döneminde ve gebelikten sonra sık sık dile getirdikleri şikayetler arasındadır.

Bu şikayetler zamanla azalmakta ve geçmektedir. Eğer bu haller devam ederse şiddetli öfkelere, günah duygusuna ve şaşkınlık ve paniğe sebep olmaktadır. Söz konusu ettiğimiz ayet ve hadisler bu tür sıkıntı ve depresyonları önleyecek niteliktedir ve bu önleyebilir.

6) Dini farizaları yerine getirmek

Araştırmalara göre mûmin ve dindar kimseler diğer kimselerden daha sağlıklı olabilmektedirler. Bunun sebebi ibadet eden kimselerde tansiyonun daha düşük seviyede olmasıdır. Bilimsel araştırmalar namaza-ibadete önem veren dindar kimselerin tansiyonun diğer insanlardan daha düşük olduğunu ispatlamıştır.

Bu yüzden namaz ve diğer ibadetleri yerine getirmek, dua okumak çocuğun ruhunda büyük ölçüde etki yapabilir ve Kur'ân-î Kerim okumak, Allah'ı yad etmek, namaz ve dua yardımıyla anneye kalben güven sağlayarak ceninin huzuruna yol açar.

Sevgili Gazette okurları;

Açıklamakta bulunduğum konular öyle bir uzun ki, burada yazacak olursam birden fazla sayfalar oluşturur. Bu sebeple ilgili tavsiyelerin bir kısmını kaleme aldım. İsmini zikrettiğim hadis kitaplarına ulaşırsanız daha geniş ve akıcı bilgileri orada rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Kısaca mesela güzel manzaraları seyretmek hakkında bilim adamları, güzel manzaralara ve haram olmayan güzel şeylere baktığınızda insanın beyninin özel bir kısmında faaliyet başladığını tespit etmişlerdir. Bu yüzden bu konuyla ilgili İslami görüşü açıklamak daha geniş bir araştırmayı gerektirir ve bu tür bilgileri kamil bir şekilde öğrenmek için konuyla ilgili kitaplara baş vurmak önemlidir.  

Yine bilim adamları spor yaparken vücutta anti depresyon görevi yapan bir maddenin yüzde 77 artığını tespit etmişlerdir. Bu yüzden hamile kadınların hem kendi hem de çocuklarının sağlığı için uygun sporları yapmalarını tavsiye etmişlerdir. (bk. Mecelle-i peyam zen, No. 118)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI