Huzura Hangi Yollarla Ulaşılır? - BARIŞ SANIGÖK

24 Mart 2020 Salı 01:06

Yaşamda sakinlik ve düşüncenin rahatlığı demek olan huzur gerçekte İslam’ın övdüğü güzel bir hakikattır. İslam huzura kavuşmak için bazı yollar koymuştur. İslamın öngördüğü huzura ulaşmanın yollarından hepsini burada sıralamayız ama huzura ulaşmak konusunda size faydalı olacak bazı konuların özetini sıralayabilirim:

Allah’ı anmak, hüsn-i zann, kendine güven, uzun arzulara kapılmamak, evlenmek, yaşamda ve işlerde programlı olmak, geceden istirahat etmek için faydalanmak, siyah üzüm gibi sağlıklı ve doğal yiyecekler yemek, başı ve elbiseleri yıkamak gibi bedeni ve ruhi temizlikler yapmak vs. sırasıyla dizelenebilir. Buna karşılık huzura engel olan nedenlerde vardır. Bunlardan bazıları: Kıskançlık, dünyaya düşkünlük, tamah, şüphe ve ikilemde olmak vb. bunlardandır.

Kısacası dini kaynaklarda huzura kavuşmak için yollar gösterilmiştir. Bu da, ona ulaşmanın mümkün olduğunu gösteren en iyi delildir. Ayrıca dinin buyruklarına amel ederek huzura ulaşan büyüklerin yaşamına bakarsak huzura ulaşmanın bir hayal olmadığı gerçeğini görürüz. Biz de dinimizin buyruklarını yerine getirirsek bunu kendimizde görür ve yaşarız.

Huzur; yani sakinlik, teskin ve düşünce rahatlığı demek olup, tedirginlik, endişe ve ızdırabın karşıt manasıdır.

İslam’a göre huzur ve sakinlik gerçektir ve ulaşılabilir bir şeydir. Dini kaynaklarımızda huzura ulaşmanın yollarının tamamı beyan edilimiştir. Bu da huzura ulaşmanın mümkün olduğuna en güzel delildir. Ayrıca dinin buyruklarına amel eden ve huzura ulaşan büyüklerin yaşamını incelediğimizde huzurun ulaşılmayan bir hayal olmadığı gerçeğini kesinlikle görebiliriz. Bizlerde dinin buyruklarını yerine getirirsek onu yakından görür ve yaşarız.

Kur’ân-î Kerim'de ve hadislerde rivayet edilen huzura ulaşmak için bahsedilen çeşitli yollardan bazıları:

-Allah’ı Anmak: Kur’ân-î Kerim buyuruyor: ‘İyice bilin ki gönüller, Allah'ı anmakla yatışır, kuvvet bulur." (Rad - 28)

Allah’ı anmaktan maksat, insanın her zaman, alemde hiçbir varlığın, Allah’tan özgür ve ayrı olarak varolamayacağına yakin etmesidir, nerede kaldıki herhangi bir etkinin kaynağı olabilsinler: "Şüphe yok ki bütün yücelik ve kudret Allah'ındır." (Nisa - 139) "Bütün mülk ve varlık O'nundur. Kulların izzet ve zilleti O’nun elindedir. O her şeye kadirdir." (Al-i İmran - 26)

Böyle bir insanın hiçbir endişe, korku ve hüznü olmaz. Nitekim yine Kur’ân-î Kerim'de: "Kim benim hidayetime uyarsa, onlara ne korku var ve ne de mahzun olacaklardır." (Bakara - 38)

İnsan tüm varlığıyla, alemdeki bütün değişim ve güçlerin gerçekten yalnızca yüce Allah’a bağlı olduğuna inanırsa ve ardından "Lê havle velê kuvvete İllê billêh-il Aliyy-il Azim" zikrini söylerse, artık hiçbir endişe ve ızdırabı kalmaz. Rasul-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz şöyle hadis kitaplarında buyuruyor: ‘Lê Havle velê kuvvete İllê Billêh-il Aliyy-il Azim, zikri 99 derdin şifasıdır ki, o dertlerin en düşüğü dert ve kederdir."

-Allah’a Tevekkül Etmek: Tevekkül, insanın üzerine düşen vazifesini gücü ölçüsünde yerine getirmesi ve sonra sonucu Allah’a havale etmesi demektir. Kısacası sebeplerine sımsıkı sarılıp Allah'a bırakmaktır tevekkül.

Kur’ân-î Kerim'de şöyle buyuruyor: "Kim Allah'a dayanırsa O, yeter ona" (Talak 3)

-Allah’ın Rızasına Razı Olmak: İnsan, Allah-u Teala’nın her zaman kullarının hayırını istediğine inanır ve ilahi isteğe razı olursa asla tasası olmayacaktır.

-İlahi İnsalarla İlişki ve Onlara İtaat: Allah-u Teâlâ peygamberine şöyle buyuruyor: "Mallarından sadaka al da temizle, onları o sadakayla arıt ve dua et onlara. Şüphe yok ki senin duan, onlara bir sükun, bir huzur verir" (Tevbe - 10)

-Mûmin ve Salih Bir Eşle Evlenmek: Kur’ân-î Kerim'de: "Ve delillerindendir ki kendi cinsinizden eşler yaratmıştır size, sükun bulup durulasınız diye." (Rum - 21)

-Gece İstirahat Etmek: Allah-u Teala, şöyle buyuruyor: ‘Öyle bir mabuttur ki geceyi dinlenmeniz için yaratmıştır." (Yunus - 67)

- Sağlıklı ve Doğal Yiyecekler Yemek: Rivayetlerde siyah üzüm yemenin üzüntüyü giderdiği buyurulmuştur. (Konu hakkında birçok hadis kitabında üzümün faydaları geniş bir şekilde kaleme alınmıştır.

–Temizlik: Elbise, baş vb. uzuvları yıkamanın, viruslerden korunmada ve üzüntü ile kederi giderdiği bu hakkında birçok hadis kitaplarında rivayet ile gelmiştir.

Bunlar huzura ulaşmanın yollarını gösteren bazı ayet ve hadislerdir.

Öte yandan insanın huzuruna engel olacak ve düşüncesini perişan edecek şeylerden uzak durulursa bunlarda huzura ulaşmanın ortamını hazırlar.                                                           

Hadislerden elde ettiğimiz rivayetlerde huzura engel olan nedenlerden de bahsedilmiştir ki bunlardan bazıları:

-Dünyaya Bağlılık: Rasul-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.â) şöyle buyuruyor: "Dünyaya bağlılık, gam ve hüzüne neden olur; zühd ve rağbetsizlik ise kalbin ve bedenin rahatlığının nedenidir."

Bir rivayette: "...Güçlü ve zengin kimselerin iç ve ruhsal sıkıntıları diğerlerine göre daha fazladır. Ulaşamadıkları arzu ve emelleri ise daha çok acı vericidir... İnsanların kurtuluş nedeni ve kalplerin sükuneti olan şey dünya bağlarından kurtulmak, onlardan temizlenmektir. Bu da ancak Allah’ı daima zikretmekle elde edilir." (Vade-i Didar, h.ş. 26/4/1363 tarihli name, Müessesse-i Tanzim-i Neşr ve Asar-ı İmam)

-Halkın Malında Gözü Olmak: Rasul-i Ekrem Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimiz buyuruyor: "Başkasının malında gözü olanın hüzün ve kederi uzun olacaktır."(a.g.e, c.77, s.172)

-Haset: Emir-ul Mûminin Ali (a.s) şöyle buyuruyor: "Hasetçinin dışında mazluma en çok benzeyen bir mazlum görmedim; zira hep kederli ve hüzünlü bir kalbi vardır." (a.g.e, c.73, s.256)

- Şüphede olma ve Rızasızlık: Allah Rasulü Hz. Muhammed (s.a.â) şöyle buyuruyor: "Şüphe yok ki Allah, hikmet ve faziletiyle rahatlık ve sevinci yakin ve rızasında, keder ve gamı ise şüphe ve rızasızlığında bırakmıştır." (a.g.e, c.77, s.61 ve Tuhef-ul Ukul)

Demek ki, huzura ulaşmak bir hayal değil, aksine huzura ulaşmak bir hakikattır. Dini kaynaklarda huzura ulaşmak için birçok ameli yollar bahsedilmiştir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI