Nefs Nedir? - BARIŞ SANIGÖK

3 Aralık 2019 Salı 16:04

Her türlü kötülük ve çirkinlikten sıyrılmış kâmil ve mânevî olgunluğa erişmiş nefs. Böyle bir mertebeye erişen, muhteşem bir ahlaki ve ruhi donanıma sahiptir. İrşad makamı demek olan bu makam, vehbîdir. Yani Allah-u  Teâlâ’nın ihsanıdır. Kul, bütün gayretini sarf ederek altı makamı tamamlar, ancak Allah-u Teâlâ dilediği kullarına yedinci makam olan Nefsi Kemaliye'yi nasîb eder.

İslam tasavvufunda nefs, insanın toprağa meyilli olan süfli yönünü temsil eder. Ruh ise, onun Allah tarafından ihsan edilmiş, mânevî tekamülünü isteyen, onu ulvîliğe çeken yönüdür. Terbiye ve ıslah edilmemiş nefs ile, ulvî olana meyilli ruh arasında dâimî bir kavga vardır. Ruh, hayır ve güzelliği isterken, süflî nefis günah ve çirkin şeylerden hoşlanır. Ruh ile nefs arasındaki bu kavga, nefsin isteklerine karşı gelerek onun eğitilmesiyle bu azaltmaya çalışılır. Neticede nefs, dizginleri yavaş yavaş bırakır. Bu mücadele ölüme kadar devam etmektedir.

Ruh, can, benlik, kalp, cevher, irâde gibi mânâlarda kullanılan “nefs” hakkında İslam mütefekkirleri farklı fikirler ortaya atmışlardır.

Bu yüzden insanın iç dünyasındaki iyi ve kötünün mücadelesi, ömür bitmeden sona ermez.

Manevi terbiye ve tekamül esnasında müşahede edilen nefsin hal ve mertebeleri, meşhur tasnife göre yedi kısma ayrılmıştır:

Nefsi emmare, nefsi levvame, nefsi mülheme, nefsi mutmainne, nefsi raddiye, nefsi merdiyye ve nefsi kemaliye olarak bilinmektedir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI