Yeni Koronavirüs (1) - BARIŞ SANIGÖK

27 Mart 2020 Cuma 15:06

Coronavirüs (Covid19) dünyamızı tehdit eden bir salgın. Bu salgın Çinin Whuhan eyaletinde kendini gösterip oradan hızlıca tüm dünyaya yayıldı.

İlk olarak 1960’lı yıllarda görülmeye başlayan Coronavirüsün, Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde ortaya çıkması nedeniyle hastalık oldukça merak edilir bir konu oldu. Salgın bu virüs Akciğer hastalığına neden olabilen ve tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu gibi hastalıklara yol açan Coronavirüsü hakkında bilgi edinmeniz için kaleme aldım.

Corona virüsler (CoV), hafif düzeyli soğuk algınlığından şiddetli solunum sıkıntısına kadar farklı tablolara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Coronavirus’lerin insanlarda dolaşımda olan alt tipleri (HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 ve HKU1-CoV) çoğunlukla soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. SARS-CoV, 21. yüzyılın ilk uluslararası sağlık acil durumu olarak 2003 yılında, daha önceden bilinmeyen bir virüs halinde ortaya çıkmış olup yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Yaklaşık 10 yıl sonra Coronavirus ailesinden, daha önce insan ya da hayvanlarda varlığı gösterilmemiş olan MERSCoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) Eylül 2012’de ilk defa insanlarda Suudi Arabistan’da tanımlanmış; ancak daha sonra aslında ilk vakaların Nisan 2012’de Ürdün Zarqa’daki bir hastanede görüldüğü ortaya çıkmıştır. SARS Coronavirus’u ile uzaktan bağlantılı olmasına rağmen, yaşanmış olan SARS tecrübesinden ötürü endişe oluşturmuştur. 31 Aralık 2019’da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlanmıştır. Daha sonra 2019-nCoV hastalığının adı COVID-19 (2019-nCoV Hastalığı) olarak kabul edilmiştir.

Sevgili dostlar,

Coronavirüs hakkında bulgu ve bilgileri bu konuya hâkim gerçekten uzman olan kişilerden almak gerekir. Halk içinde korku yaratmak, sizleri endişeye düşürmek isteyen kişilerden değil. Şüphesiz teklikeli bir virüs ama bir o kadarda tehlikesizdir. Tehlikesiz olan tarafı uzman kişilerin uyarılarını dikkate alıp bunu derhal hayata geçirmektir. Uzmanlar özellikle bu virüse karşı korunmanın yolu temizliktir diyor. Çok doğru bir şey aslında. İslâm dini de bizlere sürekli temiz kalmamızı ve buna çok önem göstermemizi emretmiştir. Günümüzde baktığımızda bundan 1400 yıl önce bize bunu söyleyen dinimiz, aslında abdestin yani temizliğin önemini vurgulamış ki abdest günlük hayatta bizlere bulaşan bu gibi virüslere karşı temizlenme onlardan kurtulmanın bir metodu imiş. Hadis-i şeriflerde: "Temizlik İmandandır" sözü boşuna söylenmemiştir. Hadis kitaplarında ahir zamanda bir virüsten ve buna benzer olacaklardan bahsetmektedir. Ama bundan kimse kendine bir pay çıkarmasın. Çünkü ahit kitapta her şey yazıyor, onu okuyup kendindenmiş gibi anlatmak zulümdür ve putperestliktir. Bakınız ben diyorum ki kitapta okudum, bunu bunu yazıyor. Kendime kişiselleştirmiyorum ki!

Ayrıca dünyada ölümsüz kimse yoktur. Şayet bunun aksini iddia eden varsa başına bir taş değsin bakalım 'ah' diyecek mi?

Geçenlerde, bir cemaat mensubu; "bizim şeyhimiz bizi Coronavirüs'e karşı efsunladı. Allah'ın izniyle bize bir şey olmayacak. Siz kendinizi düşünün" dedi. Yani adam CoronaVirüs ile konuşmuş, bu viruste adama "tamam cemaat liderim sizden olanlara kesinlikle dokunmayacağım mı demiş?"

Aslında daha neler neler dedi de ben burada yazmak istemiyorum.

Şimdi buna güler misin ağlar mısın?

Yapmayın lütfen, bari bunu yapmayın. Allah korusun o insanlardan birine bir şey olursa bunun altından kim kalkacak. Halkımız uzmanların uyarısını göz önünde bulundurmalı şeyhlerin, cemaatçilerin, ihvancıların ve tarikatçıların değil. CoronaVirüs hakkında gerçekten alanında uzman, gerçekten bu konuda bilirkişi ve gerçekten bu konu hakkında tecrübe sahibi insanların konuşup ele alacağı bir şey. Sosyal medya paylaşım sitelerinde bazı kişiler insanlar üzerinde algı yaratmak, korku salmak için Coronavirüs için doğru yanlış her şeyi yazıyorlar. Yineleyerek söylüyorum bu konu hakkında yetkisi olan kişilerin yazdığı doğru bilgileri okuyun ve ona göre önlem alın.

Haber programlarında izledim, toplu taşıma araçlarında biri öksürüp ya da aksırınca coronavirüs suçlusu sanki o imiş gibi onu tekme tokat dövüyor ve hatta zorla o araçtan dışarı atıyor. Ayrıca bize göre yaşlı olan birini bankta oturduğunu görünce onun üzerine su döküyor ya da yolda görünce onun kafasına kolonya döküyor, kameraya alıyor ve sanki bir marifetmiş gibi hem onunla alay ediyoruz hem de bize bununla mizaç çıkarıyoruz. Biri bunu sizin anne ya da babanıza yapar ise bu hoşunuza gider mi? Elbette gitmez. Bizim de hoşumuza gitmeyen bir şeyi başkasına yapmamalıyız. Kur'ân-î Kerim'de Allah c.c buyuruyor; ne olursa ebeyenlerinize sakın "Uf" bile deme… Üstelik İslam dini merhamet dinidir, saygı dinidir, hoşgörü dinidir, birlik ve beraberlik dinidir. Elbette dünyayı tehdit eden bu virüs mutlaka bitecektir fakat bu süreç içerisinde Coronavirüs'e karşı birbirimizi inciterek, dalga geçerek, alay ederek ve hatta saygısızca davranışlarda bulunarak değil. Birbirimize ancak mütevazı ve sabırlı olarak atlatabileceğimize inanıyorum.

Tedbir almak için mesela, maske Takın, ellerinizi yıkayın, yakın temastan kaçının ve kalabalık ortam yaratmayın.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI