Yeni Koronavirüs (2) - BARIŞ SANIGÖK

28 Mart 2020 Cumartesi 01:10

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır.

Şu an COVID-19 enfeksiyonuna karşı geliştirilmiş bir aşı henüz yoktur.

Coronavirüs dahil tüm solunum yolu hastalıklarından korunabilmek için aşağıdaki önlemlerin düzenli olarak uygulanması önerilmektedir:

Corona Virüs belirtileri olan ya da teşhisi konmuş hastalarla aynı kaptan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya öpüşmek gibi kişisel temastan kaçının.

Kapı kolları ve oyuncak gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve bunları dezenfekte edin.

Dünya Sağlık Örgütü, riskli bölgelere seyahat eden herkes için aşağıdaki tavsiyeleri vermektedir;

Çiftlikler, pazarlar, ahırlar ve hayvanların bulunduğu diğer yerleri ziyaret ederken genel hijyen kurallarına uymalarını,

Hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerini yıkamalarını,

Hasta hayvanlarla temastan kaçınmalarını,

Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmemeleri gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Yeni Coronavirusun diğer Coronavirusler gibi solunum yoluyla bulaştığı düşünülmektedir. Hasta kişilerden öksürük, aksırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virus içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olduğu bildirilmiştir. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşmaması için yakın temas (1 metreden yakın) gereklidir. Bu salgının bize buluşmaması için alınan tedbirler doğrultusunda; toplantıların tamamı, ibadet için cemaatleşmek, aynı bardağı birden fazla kişinin kullanması, tokalaşmak ve el öpmek gibi unsurların yasaklanması olası bir faciaya tamamen önlem amaçlıdır. Bize bir şey olmaz demeyin, peki ya olursa o zaman bunun geri dönüşü yoktur. Önce Allah'ın izniyle sonra da milletimizin ciddi anlamda bu virüse karşı alınması gereken önlemlere riayet etmesi ile atlatılacağı kanaatindeyim.

Bu virüsün belirtileri hakkında edindiğim bilgileri size kısaca aktarayım;

Üst solunum yolu hastalıkları belirtilerinden bazıları olan burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş virüsün belirtilerindendir. Bu belirtilere ilaveten COVID-19 nısı için, son 14 günde hastalığın görüldüğü ülkelerden (Çin, Kore gibi uzak doğu ülkeleri, İran vb) gelmiş olmak ya da hasta biriyle yakın temas öyküsü olması gerekmektedir. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum kalp-akciğer hastalarında, bağışıklık sistemleri yetersiz kişilerde veya yaşlılarda daha sık görülür. Virüsün teşhisi için klinik belirtileri hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle çok sık kullanılmaz. Ancak hekim gerek gördüğünde polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile virüsün genetik parmak izine bakılan laboratuvar testleri kullanılabilir.

COVID-19’a maruziyetten semptomların başlamasına kadar olan süre (inkübasyon süresi) 2 ile 14 gündür. COVID-19 enfeksiyonu teyit edilmiş birçok insanda ateş, öksürük, nefes darlığı semptomlarıyla, ciddi akut solunum hastalığı ortaya çıkmıştır. Bazı hastalarda ishal, bulantı, kusma şeklinde sindirim sistemi bulgularının da tabloya eşlik ettiği görülmüştür.

Virüsün bulaştığı hastalarda zatürre ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar geliştiği ve bu hastaların yaklaşık %3’ünün hayatını kaybettiği görülmüştür. Ölümlerin çoğunda altta yatan başka tıbbi problemler (ileri yaş, şeker, kanser, kronik akciğer, kalp rahatsızlıkları ve böbrek hastalıkları gibi) vardır. Özellikle genç erişkinlerde, semptomlar soğuk algınlığı belirtileri gibi hafiftir. Bazılarında hiç belirti yoktur ve bu hastalar genellikle iyileşirler.

Corona virüs hastalığı (COVID-19) olan çoğu kişide hafif seyirli olduğundan hastalar ilaç tedavisine gerek duymadan iyileşebilir. Ancak bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için, hastaya ağrı kesici ve ateş düşürücüler, öksürük ilaçlarıyla bol sıvı desteği ve istirahat önerilir. Ek hastalığı ve durumu ağır olanların hastanede yatarak tedavileri gerekebilir.

CoronaVirüsünden Korunmak İçin Bid'atlere Uymayın Mutlaka Bu Önlemleri Alın

Kur'ân-î Kerim'de Enbiya süresinin 54. ayetine bakınız.

''İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu…'' (Rum - 41)

Sevgili Gazette okurları,

Birbirinizi sevin, birbirinizden selamı kesmeyin, küsmeyin ve hatta küsleri barıştırın, büyüklerinize saygı ve sevgi gösterin, sen bizdensin ben sizdenim diyerek ayrımcılık yapmayın ki Allah ayrım yapanları sevmez. Bu kişi ihvanlardan değil bunun arkasında namaz kılınmaz ve imamlarınızı değiştirin diye hayır sahiplerine baskı uygulamayın.

İnşallah bu tür bela ve musibetler, zalimlerin zulmü ve fitne-fesadı bırakmalarına, akıllarını başlarına alıp Allah’a kul olmalarına vesile olur.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI