Yaşam Koçu sevgili Gizem Nazik'le GÜVEN ÜZERİNE... - DENİZ OKÇU

14 Haziran 2019 Cuma 09:32


Yaşam Koçu sevgili Gizem Nazik"i yakından tanırım ve kendisi kişisel gelişim konusunda danışmanlıklar veriyor. GÜVEN konusunda uzman gözüyle bakın neler söylüyor:
“Güven hepimiz için sevgi kadar değerlidir. Bununla ilgili bir hikâye anlatarak yazıma başlamak istedim. Keyifle okuduğunuz bir yazı olmasını dilerim. 
Uzun yıllardır evli olan bir çift varmış. Kadın yıllar içerisinde kilo almış ve eşinin ona aldığı bilezik artık koluna dar gelmeye başlamış. Bir sabah kahvaltı esnasında, kadın eşine bileziğin koluna dar olmaya başladığını söylemiş ve bileziği kuyumcuya götürüp işlem yaptırmasını rica etmiş. Adamcağız tabi demiş ve ardından düşmüş yollara.. Gördüğü ilk kuyumcuya girmiş. İçeride genç bir çocuk varmış. Çocuğa demiş ki; bu bilezik eşimin koluna dar geliyor, rica etsem biraz genişletir misiniz? Genç kuyumcu, tabi yardımcı olurum, en kısa sürede teslim ederim demiş. Adam, hayır ben kuyumculara hiç güvenmem, şu an gözümün önünde yapmanızı istiyorum demiş! Genç kuyumcu, şuan bir sürü işim var. Bu mümkün değil, siz bırakın ben müsait olunca yaparım demiş. Adam olmaz demiş ve çıkmış kuyumcudan. Az ileride ki kuyumcuya gitmiş, girmiş dükkâna yine aynı talepte bulunmuş, oradaki adam da yoğunmuş ve bunu kabul etmemiş ve amca yine çıkmış dükkândan. Sonra başka bir kuyumcu dükkanına girmiş. İçeride kendi yaşlarına yakın derviş görünümlü bir adam varmış. Durumu ona anlatmış ve ona da; ama gözümün önünde yapacaksın demiş. Kuyumcu adam hemen, tabi buyurun şöyle oturun demiş. Zaman kötü bu isteğinizi anlıyorum demiş. Ardından tezgâhın altından kadife bir bez çıkarmış ve başlamış bileziği genişletmeye, biraz geçtikten sonra saçını kaşımış, işleme devam ederken, tekrar saçını kaşımış ve sonunda buyurun bileziği genişlettim, gördüğünüz gibi bir şey çalmadım sizden demiş. Amca sevinmiş. Evet şahit oldum, bir şey çalmadınız demiş. Bu sırada amca, tam bileziği almak için elini uzatmış ki kuyumcu ben sizden çaldım aslında demiş. Eğmiş kafasını kadife bezin üzerine ve saçlarını kaşır gibi yapmış, altınlar kadife bezin üzerine dökülmüş. Ardından kuyumcu demiş ki; amacım size ders vermek değil, zaten hemen hemen aynı yaşlardayız. Fakat bunca yıldır deneyimlediğim bir şey var ve şu an sizinle paylaşmak isterim. Burada oturuyor olmanıza rağmen sizden çaldım ve bunu hiç fark etmediniz. Bu yüzden bir insana güvenmediğinizi söylerseniz sizden mutlaka çalacaktır. Bununla birlikte bir insana güvendiğinizi söylerseniz, dünyanın en sahtekâr insanı bile olsa, başkasına bunu yapar belki ama size bunu yapmayacaktır demiş…
Güven kavramına kelime anlamı olarak baktığımızda; çekinmeden ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu, itimat gibi tanımlar ile karşılaşırız. Dolayısıyla tanımlamaya göre güvenmediğimiz insanla bağ kurmamız mümkün değildir. Bağ kurmadığımız insanla iletişim kurmaktan da kaçınırız. Oysa güven ve sevgi, bir insanın özünün beslenmesi için olmazsa olmazdır. Bedenin ihtiyacı olan su ve yemek gibidir. İnsanlara, seni sevmiyorum dediğimizde ne kadar incinirlerse, güvenmediğimizi söylediğimizde de o kadar incinirler. Bu yüzden insanlara güvenmediğimiz konu her ne ise, bunu belirtmeden önce o insana güvendiğimiz konuları sıralayıp sonrasında güvenmediğimiz konuyu belirttiğimizde daha iyi iletişim akışı sağlayabiliriz. Böylece o kişi bunu telafi etmeye çalışacaktır. Bununla birlikte insanlara güvenmediğimizi sık sık dile getiriyorsak önce kendimize dönerek; 'ben kendime hangi konularda ve ne kadar güveniyorum?' gibi bir kaç soru sormalıyız. Çünkü kendimize güvenmiyorsak başkalarına da güvenemeyiz. Ve kimse ne 100% güvenilirdir ne de %100 güvenilmezdir. Buna kendimizde dahiliz. Etrafımızdaki insanlara dönüp baktığımızda fark edebilirsiniz, her insan en az bir konuda güvenilirdir. Kimi işinin en iyisidir, kimi çok eğlencelidir, kimisi çok iyi dinleyicidir, kimisi ile iyi ders çalışılır, kimisi ile gezilir ya da alışveriş yapılır, kimisi ile de dert paylaşılır... Bu yüzden insanlara %100 güvenmek zorunda hissetmeyi bırakarak, hangi konularda kime güvenebileceğimize bakmalıyız. 
Ayrıca çocuklarımıza; 'insanlara güven olmaz,' 'sana güveniyorum ama çevreye güvenmiyorum.' gibi cümleler kurmaktan kaçınmalıyız! 
Onların elinden güven duygularını almaktır bu! 
Çünkü çocuklar basit düşünürler ve düşündüklerinde onlar da birer insandır. 
Bu yüzden bu tür cümleler çocukların özgüvensiz olmalarına sebep olur. 
Hangi konuda kime güvenilir bunu bulmalarını önerin... 
Güven dolu ilişkiler kurmanız dileğiyle... 
Sevgiyle kalın…”
Gizem Nazik - Yaşam Koçu

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI