ADANA GİBİ BAŞKAN - HALİL ÜLKER

17 Haziran 2019 Pazartesi 09:51


Tekstil fabrikası sürekli zarar ediyordu, fabrika sahibi çıkmazın içerisindeydi, ne yapacağını bilemiyordu, üzgün ve de yorgundu. Müdürleri, mühendisleri topladı, mevcut yönetimle bu çarkı döndüremeyeceğini toplantı bittikten sonra anladı. 
Yeni yönetim yeni mühendisler bulmalıydı. Çünkü fabrikası kapanmamalıydı. Adayları çağırdı, görüşmelere genelde kendisi katılmıyor, farkındalık yaratan adaylar olursa kendisi çağrılıyor ve kendisi görüşüyordu. 
Yine bir gün genç bir mühendis için müdürü kendisini çağırdı, fabrika sahibi görüşme odasına girdi, karşısında genç kara yağız boylu boslu farklı bir bakışı olan insanı etkileyen bir duruşu olan bir genci gördü. 
Oturdu, genç adama fabrikam zarar ediyor, batıyor diyemezdi. Ama ne olduysa o an oldu. Hani derler ya bazen insanlar ailesinden bile sakladığı hiç kimseye anlatamadığı konuyu tanımadığı birine o an anlatır. Gözleri buğulandı ve fabrikam zarar ediyor, batıyor deyiverdi. Genç mühendis şöyle bir patronu olacak kişiye baktı, gözlerinde umutsuzluğu gördü. Çünkü gözlerinin feri sönmüştü. 
Söz istedi, “Ben bu fabrikayı kurtarırım, artı sektörde bir numara yaparım” dedi. Fabrika müdürü, alaylı ve küçük gören bir jest ve mimikle bıyık altından gülerek patronuna bir bakış attı, patronunun onaylamasını ve tasdik etmesini bekledi. Ama sinyali alamadı; boynunu öne eğdi,  patronun gözlerinde bir anda bir umut ışığı belirdi. Kimdi bu, ne idi, sihirbaz mı? Nasıl bu kadar kendinden emin olabilirdi.  Dilinden kelimeler ansızın döküldü, “Yarın sabah gel başla.”
Gece gündüz çalıştı, yeri geldi eşini çocuğunu ihmal etti, yeri geldi evine gitmedi ve fabrikayı zarardan yüzde 90’lara varan karla sektörün en büyüğü yaptı. 
Samimiydi, hümanisti, insanı seviyordu, kendi işi kendi fabrikası gibi işini büyüttü, temayüz eden en büyük ve en belirgin özelliği çalışkanlığıydı kimse işle onu yıldıramazdı.
Maalesef, “Büyük başarılar cezasız kalmaz” kendisinin yoktan var ettiği fabrikayı, hiçbir iş yapmayan patronun etrafında başarıyı sahiplenen güruh yavaş yavaş kendisini yok saydırtmaya başladı.  Temel felsefesi, öznesi, yaşam tarzı insan olan bu genç mühendis onurlu ve dik duruşuyla işten çıkarılmayı beklemeden istifa etti.  
Liderlik vasfı işte orada kendini göstermeye başladı. Bu hikâyenin kahramanı kim mi? 
Tabii ki Adana gibi başkan, Adanalının şansı, Adana’nın evladı, Türkiye’nin en genç Makina Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Zeydan Karalar’dır. 
Zeydan Karalar, 1958’de Adana’da doğdu. İlkokul, ortaokul, liseyi Adana’da okudu.  1977 yılında Demokratik Sol Yüksek Öğrenim Derneğini kurdu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı.  1977-1980 yılları arasında CHP İl Gençlik Kolları Saymanlığı ve Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. 
1980 yılında Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. 1981’de, 23 yaşında Makina Mühendisleri Odası Başkanlığı’na seçilerek, Türkiye’nin en genç oda başkanı unvanını elde etti. 2 yıl bölge başkanlığı ve üst kurul (TMMOB) delegeliği yaptı. 
1979-1985 yılları arasında Çukobirlik’te İplik İşletme Şefi olarak çalıştı.  1985-1991 yılları arasında Alman AEG ETİ Endüstri A.Ş’de Müşteri Hizmetleri Yöneticiliği yaptı. 
1991-1996 yılları arasında Çukobirlik İplik Dokuma Fabrika Müdürü ve Teknik Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.  1996-2007 yılları arasında Okan Tekstil A.Ş’de Genel Müdürlük yaptı. Kazakistan’da Okan-Antriko Entegre Tekstil Fabrikasını da kurdu ve Genel Müdürlüğü’nü yaptı. 
2005 yılında kendi şirketi A-TEKS Mühendislik’i kurdu. 2008 yılında ise ikinci şirketi Başkent Pres’i kurdu. Şirketteki yönetimini sürdürürken siyasete de ara vermedi. 
7 Temmuz 2010’da CHP Adana İl Başkanlğı’na atandı. Referandum çalışmalarını yürüttü. 23 Ocak 2011’de İl Kongresini de kazanarak bu göreve Genel Seçimler sürecinde de devam etti. 
Zeydan Karalar halen ADSİAD üyeliğini, MMO üyeliğini ve A-TEKS Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir. Eşi Nuray Karalar Fen ve Teknoloji Öğretmeni, kızı tıp doktoru, iki oğlu mühendistir.  Arapça ve Almanca bilmektedir.
Zeydan Karalar, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. 
Ve iktidar partisinin ezici gücü ve tüm devlet olanaklarını kullanmasına rağmen Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı. 
Adana halkının tevazu gösterdiği ve yetki verdiği bu lider, seçimi kazanıp mazbatayı alıp dostlarıyla makamında konuşur iken bütün dostlarına, gelen tüm vatandaşlara şu kelimeyi etti; “Ben inanın bu bir ay odamda sizlerinin tebriklerini almak için bekliyorum, beni bu bir aydan sonra kimse makamımda da göremez. Çünkü benim yerim sahalar, iş yapılan, icraat olan, hizmet alanlarıdır halkımın yanıdır, artı hiç kimse bana bir sene boyunca taleple gelmesin aşırı borçlu ve bitmiş bir belediye bırakıldı” dedi.
Üretim ekonomisine dayalı, projeleri tüm çiftçilere umut, hizmet konseptli fikirleri, halkımıza ışık oldu. 
Evet, Sayın Zeydan KARALAR Adana’ya şu karanlık günlerde bir ışık gibi doğdu. En zifiri karanlık aydınlığa en yakın saatlerdir. Sayın Zeydan Karalar, seçimi kazandığı gün “Tüm Adanalılar kazandı” diyerek, ayrışmayı, ötekileştirmeyi, yok saymayı bir kenara bırakmıştır. Devlet adamı portföyünü tüm halkı kucaklayıcı yaklaşımını daha ilk gün üstüne basa basa vurgulamıştır. Başarıdan başarıya koşacağını hizmette sınır tanımayacağını herkes görecektir.  
Neden mi? 
Çünkü “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” bu düsturla, Adana gibi başkanımızın Rabbim işini gücünü rast getirsin. 
Kalın sağlıcakla...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI