Dünya Astsubaylar Günü - HALİL ÜLKER

17 Ekim 2019 Perşembe 10:00

Tarih 30 Eylül 2015 saat 08.45 suları;  

Yaşam ve ölüm arasındaki çizgide gidip gelen insanlar

 İçinde bulunduğu mevzilere teröristler tarafından Doçka, havan, roketatar gibi ağır silahlarla ateş edilmeye başlandı. Aradaki mesafe 30 metreye kadar düştü.

 Çatışmanın devam ettiği dakikalarda iki Jandarma Uzman Çavuş; biri kasık bölgesinden ve kolundan diğeri omuz bölgesinden yaralanıyor Yaralanan bu iki vatan evladının ateş altından uzaklaştırılmasına çalışılmış Uzman Çavuşları vakit kaybetmeksizin bölgeden uzaklaştırabilecek en pratik çözüm jetlerimizin teröristlerin silahlarını imha etmesidir.

Bunun bilincinde;  yoğun ateş altında siperden kafasını defalarca çıkararak öncelikle Doçka Mevziini tespit ediyor ve saat 10.00 sularında jet uçaklarından Yakın Hava Desteği isteğinde bulunuyordu aslında Tam da o dakikalarda kaderi belirleniyordu. Olağanüstü bir gayretle koordinat belirlemek ve gözetleme yapmak için tekrar kafasını kaldırdığında, bu sefer başında ani bir darbe hissediyor ve kafası sert bir şekilde geriye gidiyor. Kısa bir şoktan sonra ne olduğunu anladığında ilk hissettiği şey boynundaki ağrı, kaskındaki mermi deliği ve kafasındaki sıyrıktır. Kaskından vurulmuştur. Hain teröristlerce sıkılan kör bir mermi kendisini kaskından vurmuş ve kafa derisinden büyükçe bir parçayı kopararak kaskın içerisinde bırakmıştır. O anlarda, hayatının bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçtiğini hatırlıyor. İlkokula başladığı günü, askerlik yemini ettiği anı, mezun oldugu günü rütbelerini taktığı o görkemli mezuniyet törenini, bir tanecik annesini, gözyaşlarını saklamaya çalışan gururlu babasını...

Başından akan kanı ve hissettiği acıyı umursamayan kahraman, özümsediği görev bilinciyle teröristlerin bulunduğu doçka ve keskin nişancı mevzisini tespit edip, belirlediği koordinatları en kısa sürede karargâha iletmesiyle başlayan hava taarruzu sayesinde bölgede yığınak yapan terör örgütü büyük kayıplara uğratılarak püskürtülmüştür.

Evet, kim mi bu vatan evladı; Astsubay Başçavuş Volkan. Steven Spielberg’in epik savaş filmi “Er Ryan’ı Kurtarmak”ın daha ilk saniyesinde insanı çarpan müthiş bir sahne vardır. Film, çıkarma yapan bir birlik görüntüleriyle başlar ve daha ilk karede bir asker başlığından giren kör bir kurşunla hayatını kaybeder. Kahraman astsubayımız, Başçavuş Volkan’ın başına da aynı şeyler geçiyor.

 Genelkurmay başkanlığının TSK sayfasında yayınladığı bu kahramanlık öyküsü size hiç yabancı gelmedi dimi çünkü bu coğrafyada kahraman bitmez bu coğrafya kanla alınmış kanla da elde tutulmaya devam edilmektedir.

 Hz İbrahim’ in üç eşinden biri olan Ketura Ana’mızın oğlu Oğuz Kağan’ın soyu biz Türkler;  savaşmaya devam edeceğiz çünkü genlerimizde savaş modu hep var ve de var olmaya devam edecektir.

Bugün Dünya astsubaylar günü, doğal olarak da astsubay sorunlarını masaya yatıracağız ve kepimizi önümüze koyacağız. Evet, çalışan bir astsubay 6000 tl maaş alırken emekli olduğunda bu maaş 2900 TL’ye düşmektedir. Kaybı yüzde 55’tir. Çalışan bir albay 10 bin TL maaş alırken emekli olduğunda bu maaş 8500 TL’ye düşmektedir. Yani kaybı yüzde 15’tir. Kahraman astsubaylar iyi bir yaşam standardını hak etmektedirler.

Astsubaylar olarak; astlık, üstlük, hiyerarşi derdimiz sorunumuz yoktur. Askerlik mesleği kutsaldır ve asker ocağı peygamber ocağıdır.

Şırnak’ın dağında karakol komutanı olarak görev yapan bir astsubay makam tazminatı alamıyorsa, Marmaris’ te genç bir üsteğmen şezlongunda uzanıp içeceğini yudumlarken makam tazminatı alıyorsa, bunun da kanun koyucuları tarafından sorgulanması gerekir.

 Bir subay emekli olduğunda SGK’dan emekli olup TSK ile bağını koparmamakta tazminatlarını ve aidiyet bağını devam ettirmektedir.

 Astsubay emekli olduğunda SGK’dan emekli olup TSKdan bir tane tazminat alamamakta ve tüm bağları TSK’dan koparılmaktadır.

Bu uygulama emekli olduktan sonra da devam etmekte, emekli subaylar derneği (TESUD)’a TSK yer vermekte kira derdi düşünmemektedir.

 Ancak emekli astsubaylar TEMAD, kendi imkânları ile yer kiralamakta komik ve kısıtlı rakamlarla verilen ödeneklerle STK faaliyetlerini yürütmeye çalışmaktadır.

Ülkesi için savaşan ve her türlü fedakârlığı yapan bu vatan evlatları çok şey istemiyor. Sadece sosyal bir yaşam standardı istiyor ve bunu da hak ediyor. Bu haklar verilince Mevcut hükümetinin bekasını ve ülkeyi kurtaran Ömer Halisdemir başçavuşun ve nice kahramanların ailesi de bu haklardan faydalanacak, Vatanı ve milleti için çalışan ve de emekli olan, malül olan, şehit olan, yaralanan, müstafi olan tüm astsubayların astsubaylar günü kutlu olsun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI