Ölümcül Virüs - SUZAN TELLİOĞLU

25 Ocak 2020 Cumartesi 00:32

Hepimizin bildiği üzere dünya gündemine ölümcül bir virüs oturdu.

Çin'de ortaya çıkan yeni koronovirüse türü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 17'ye çıktı. Çinli yetkililer, televizyonlardan yayınlanan basın toplantısında, bölgede koronovirüsten etkilenen kişi sayısını 444 olarak açıkladı.

Söz konusu virüsün bulaştığı bir kişinin ABD'de tedavi altına alındığının açıklanmasıyla, hastalığın ülkeye de sıçradığı ortaya çıktı. Çinli yetkililer ise, hastalığın ilk ortaya çıktığı Wuhan kentine giriş çıkışların durdurulması uyarısında bulundu.

Çinli yetkililerin açıklamasına rağmen sağlık uzmanları, Wuhan kentinde ortaya çıkan virüse yakalanan kişi sayısının 2 bine yaklaşmış olabileceğini söylüyor.

Virüse yakalananlarda zatürre belirtileri görülüyor. Virüsün Çin'in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore ve ABD'ye de yayıldığı biliniyor.

Başta sadece hayvanlardan insanlara bulaştığı sanılan virüsün, insandan insana da bulaşabildiği açıklanmıştı.

9 milyona yakın nüfusa sahip Wuhan'da insanların kalabalık alanlara çıkmamaları yönünde uyarılar yapılıyor.

Çin yeni yılı kutlamaları için seyahat eden yüz milyonlarca kişinin hastalığın yayılmasını hızlandırmasından endişe ediliyor.

Çin Sağlık Bakanlığı yetkilisi Li Bin, basın açıklamasında, "Wuhan'a gitmeyin. Wuhan'dakiler de lütfen kentin dışına çıkmasın" dedi.

Yetkililer, virüsün yayılmasını kontrol altına alma konusunda "kritik bir aşamada" olduklarını belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nin acil durum komitesi ise İsviçre'nin Cenevre kentinde virüsün küresel bir tehdit olup olmadığı konusunda görüş alışverişi yapıyor.

Virüsün küresel bir tehdit olabileceğine karar verilmesi halinde, domuz gribi ve Ebola'da olduğu gibi 'uluslararası acil durum' ilan edilebilir. Bunun sonucunda ise uluslararası ticarete sınırlamalar getirilebilir, seyahat uyarıları yayımlanabilir.

Araştırmalara göre;

ABD'deki ilk vakanın, Çin'in Wuhan kentini ziyaret ettikten sonra 15 Ocak'ta Seattle'a inen 30'lu yaşlarındaki bir erkek olduğu açıklandı.

ABD'nin Hastalık Kontrol Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Hasta, Washington Eyaleti'nde hastaneye gitti ve tedavi altına alındı" dendi.

Yapılan laboratuvar testleri sonucunda, 20 Ocak'ta hastanın Çin'de ortaya çıkan yeni virüse yakalandığı tespit edildi.

Birçok ülkede havaalanlarında, Çin'den gelen yolcular özel taramadan geçiriliyor.

SALGININ KAYNAĞI NE?

Nottingham Üniversitesi'nden Profesör Jonathan Ball, "Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir koronovirüs ise bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı" diyor.

Mevcut vakalar, Wuhan'daki Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı'ndaki "yasa dışı vahşi hayvan ticareti" ile ilişkilendiriliyor.

SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı. 2012'de ortaya çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858'inin ölümüne yol açan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ise insanlara çöl devesinden bulaştı.

Uzmanlar, hastalığın Çin'de ortaya çıkmasına, nüfusun çokluğu ve yoğunluğu ile virüsleri taşıyan hayvanlarla insanların yakın temasının neden olduğunu söylüyor.

HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

Virüsün bulaştığı kişiler, yayılma riskini en aza indirmek için her ihtimale karşı karantinada tutuluyor.

Hastalığın tespiti için, yolcuların vücut ısını ölçecek tarama cihazları konuldu.

Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı da ilaçlama yapılması için geçici olarak kapatıldı.

ABD ve pek çok Asya ülkesi, Wuhan'dan seyahat eden yolcuların sağlık taramasından geçirilmesi için önlemler aldı ve Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapındaki hastaneleri daha büyük bir salgına karşı uyardı.


Umarım en kısa zamanda virüse karşı daha fazla kayıp olmadan çözüm üretilebilir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI