ASKİ altyapı yatırımlarını sürdürüyor

ASKİ altyapı yatırımlarını sürdürüyor

HABER MERKEZİ- 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası yürürlüğe girmeden önce köy olan ve söz konusu yasayla birlikte mahalle statüsüne geçerek Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına dahil olan Çukurova ilçesine bağlı Karahan Mahallesi, yıllar sonra hak ettiği hizmete kavuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatıyla, bugüne kadar kanalizasyon sistemi bulunmayan Karahan Mahallesi’nin sorunlarını çözmek için harekete geçen Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), bölgeyi sorunsuz çalışan bir altyapı sistemiyle buluşturdu.

Karahan Mahallesi’nde 200, 300 ve 400 mm çaplarında borular kullanarak toplam 2850 metre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi döşeyen ASKİ ekipleri, proje kapsamında 1 adet yatay delgi uygulaması yaptı. Aynı zamanda ev bağlantıları için de parsel bacası imalatları gerçekleştirildi.

Hizmet ederken insan ve çevre sağlığını korumayı esas alan ASKİ, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte atık suların kanalizasyon şebeke sistemine dahil edilerek, atık su arıtma tesisine iletilmesini sağladı. Bu sayede atık sulardan kaynaklanan çevresel kirlilik de kalıcı olarak giderilmiş oldu.

Uzun yıllardan sonra yaşadıkları kanalizasyon probleminin son bulmasından dolayı sevinçli olduklarını ifade eden Karahan Mahallesi sakinleri, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve ASKİ’ye çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

HAMİDİYE’DE İÇME SUYU SORUNU KALMADI

Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin Adana genelinde gerçekleştirdiği yatırımlar kapsamında Pozantı ilçesine bağlı Alpu ve Hamidiye mahallelerinde yaşanan içme suyu sorunu son buldu.

Pozantı ilçesinde yaz aylarında yaşanan nüfus artışıyla birlikte meydana gelen içme suyu problemleri, Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ)’nin çalışmaları sayesinde ivedilikle çözüme kavuşturuluyor.

Özellikle yayla sezonunun açılmasıyla birlikte Pozantı’da altyapı ve içme suyu çalışmalarına ağırlık veren ASKİ, abonelere kaliteli içme suyu hizmeti sunuyor.

Pozantı’ya bağlı Alpu ve Hamidiye mahallelerinde suyun düşük tazyikle gelmesinden dolayı su sorunu yaşayan vatandaşlar, ASKİ Genel Müdürlüğü’ne başvurdu. En kısa sürede başvuruyu değerlendiren ve sorunu kalıcı olarak çözmek için çalışmalara başlayan ASKİ ekipleri, içme suyu borularının çapını büyüttü. Çapın büyümesiyle birlikte basınç artırıldı ve mahalle sakinleri sorunsuz akan sağlıklı ve temiz suya kavuştu.

YAĞMUR SUYU KOLEKTÖR ÇALIŞMALARI

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte olası su taşkınlarına karşı yağmur suyu çalışmalarını titizlikle sürdüren ASKİ, Adana’nın dört bir yanında önemli projeleri hayata geçiriyor. Bunlardan bazıları şöyle:

Çukurova Mikrotünel Yağmursuyu Projesi. 4.16 km’lik projenin 2.25 km’lik bölümü tamamlandı.

Karataş Toplayıcı Hattı Yağmur Suyu Projesi. 868 metrelik proje tamamlandı.

Yüreğir ve Sarıçam ilçeleri Yağmur Suyu Kolektör Hatları. 37 km’lik projenin 27 km’si tamamlandı.

Ceyhan Büyükmangıt Yağmur Suyu Projesi. 1044 m’lik projenin 753 metresi tamamlandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER