ABD, Çin'e Elektrikli Otomobillerde Sınırlama

ABD’den Çin’in Elektrikli Otomobillerdeki Rolünü Sınırlama Hamlesi

ABD’den Çin’in Elektrikli Otomobillerdeki Rolünü Sınırlama Hamlesi

ABD Hükümeti, Çin bileşenlerini içeren elektrikli otomobillerin ülkede satışını sınırlamayı amaçlayan yeni kuralları açıkladı. Bu adım, ABD'nin yerli otomobil üretimini teşvik etme ve Çin'in otomobil endüstrisindeki etkisini azaltma çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Yeni kurallar, ABD'de satılan elektrikli otomobillerde kullanılan bileşenlerin menşeini belirlemeyi ve Çin'den gelen bileşenlerin kullanımını sınırlamayı hedefliyor.

Çin'den gelen bileşenlerin kullanımı belirli bir yüzdeyle sınırlanacak ve yerli üreticilerin tercih edilmesi teşvik edilecek.

ABD hükümeti, bu kuralların yerli otomobil üreticilerine rekabet avantajı sağlayacağını ve yerli otomobil endüstrisinin büyümesini destekleyecek. Ayrıca, bu adımın ulusal güvenlik kaygılarına da yanıt verdiği ve Çin'in teknolojik üstünlüğünü azaltmayı hedeflediği ifade ediyor.

ABD'li politikacılar, Çinli üreticilere aşırı güvenmeyi ekonomik ve güvenlik riski olarak görüyorlar.

Ford ve bir pil üreticisi olan Çinli CATL gibi büyük firmalar arasında planlanan ortaklıklar tartışmalara neden olurken, geçen yıl Kongre, ABD'deki endüstriyi canlandırmaya çalışmak için milyarlarca vergi teşviki ve diğer paralar sunan bir iklim yasasını kabul etti.

Yasa, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen elektrikli otomobil alıcıları için araç başına 7 bin 500 Dolara kadar bir vergi teşviki içeriyordu.

Beyaz Saray'ın ABD'de elektrikli otomobillerle ilgili yaklaşık 100 Milyar dolarlık özel yatırıma yol açtığını söylediği iklim yasası, ülke dışında üretilen elektrikli otomobillerin vergi kredisi almasını da yasakladı.

 

Etiketler:
abdçinelektrikli otomobilsınırlama

DİĞER HABERLER

Rusya’dan ABD
Rusya’dan ABD'ye nota
23 Şubat 2024 Cuma
İran’da "ucuz iPhone" vurgunu
İran’da "ucuz iPhone" vurgunu
22 Şubat 2024 Perşembe