Bursluluk Sınav Kılavuzu Sitesinde Yayınlandı

Bursluluk sınavı kılavuzu yayınlandı

Bursluluk sınavı kılavuzu yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 21 Nisan'da gerçekleştirilecek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'na ilişkin Başvuru ve Uygulama Kılavuzu yayımlandı.

Bakanlık tarafından ilan edilen kılavuza göre, resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ile özel eğitim ortaokullarının 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarında eğitim gören öğrencilerin katılabileceği bir sınav düzenlenecek.

Sınava başvurular, 13 Şubat ile 1 Mart tarihleri arasında yapılacak. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler, sistem üzerinden; KKTC vatandaşı öğrenciler ise KKTC kimlik numarası ile eğitim ataşeliği veya eğitim müşavirliği üzerinden başvuruda bulunabilecekler. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere sınav tedbir hizmeti sağlanacak.

Sınava katılacak olan 5, 6, 7, 8. sınıf ve hazırlık sınıfı öğrencilere dörder seçenekli 80 soru sorulacak ve sınav süresi 100 dakika olacak. 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine ise dörder seçenekli 100 soru sorulacak ve sınav süresi 120 dakika olarak belirlendi.

Sınav giriş belgesi, kılavuzda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde en az 7 gün önce Bakanlığın internet adresinden alınabilecek. Sınav 21 Nisan Pazar günü saat 10.00'da başlayacak ve sonuçlar 17 Mayıs'ta Bakanlığın internet adresinden duyurulacak.

 

Etiketler:
Bursluluk

DİĞER HABERLER

LGS başvuruları başladı
LGS başvuruları başladı
18 Mart 2024 Pazartesi