LGS Başvurularında Bugün Son Gün

LGS başvurularında bugün son gün

Milli Eğitim Bakanlığı, 2 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavı için bugün başvuru süresinin sona ereceğini duyurdu.

LGS başvurularında bugün son gün

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu'na göre, 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda 8. sınıflarda eğitim gören öğrenciler, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ve mesleki teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla 2 Haziran'da merkezi sınava girecekler.
Merkezi sınav başvuruları, "e-Okul" üzerinden isteğe bağlı olarak yapılabilecek. Katılım isteğe bağlı olacak ve sınava girmek isteyen öğrenciler, başvurularını elektronik ortamda ücretsiz olarak gerçekleştirebilecekler.
Okul müdürlükleri, başvuru işlemleriyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve başvurular, 1 Nisan 2024'e kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanacak.
Yurt dışında eğitim gören ve e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler, başvurularını kılavuzda yer alan formu doldurarak yapabilecekler.
Öğrenciler, başvurularının durumunu elektronik ortamda takip edebilecekler.
Sınavın kapsamı, her alan için 8. sınıf öğretim programlarına dayanarak öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, problem çözme ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular içerecek.
Giriş belgeleri, 24 Mayıs'tan itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek. Öğrenciler, sınava katılırken fotoğraflı onaylı giriş belgeleri ve kimlik belgelerini yanlarında bulundurmalı.
Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024'te "www.meb.gov.tr" internet adresinden duyurulacak. Sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

 

DİĞER HABERLER

Mülakat sistemi değişiyor
Mülakat sistemi değişiyor
9 Mayıs 2024 Perşembe
LGS başvuruları başladı
LGS başvuruları başladı
18 Mart 2024 Pazartesi