MEB: Çocukları Ödeve Değil Spora Yönlendirin

MEB Sömestr Kararı: Çocuklara Ödev Vermeyin

MEB Sömestr Kararı: Çocuklara Ödev Vermeyin

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yarıyıl tatilinin başlamasıyla birlikte öğrencilerin test çözme, özet çıkarma gibi belirli konulara odaklanan ev ödevleri almayacaklarını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yarın başlayacak olan yarıyıl tatili sürecinde, öğrencilere test çözme, özet çıkarma gibi belirli konulara odaklanan ev ödevleri verilmeyeceğini açıkladı.

Bakanlık, ev ödevleri yerine öğrencilerin sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarını teşvik ediyor. Ayrıca, öğrencilerin yaşlarına uygun etkinliklerle aileleriyle kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla etkileşimli dijital rehber kitaplar da hazırlandı.


Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzalı yazıda, öğrenci, öğretmen ve velilerin işbirliği içinde çalışmalarının eğitim öğretim faaliyetlerinin etkili ve verimli olmasının anahtar olduğu vurgulanmıştır. Yazıda, okul dışı zamanlardaki eğitim öğretim ve sosyal faaliyetlerin devam etmesinin ve bu faaliyetlerin okul içi öğrenmeyle bütünlük içinde olmasının önemine vurgu yapılmıştır.

Yarıyıl tatiline ilişkin olarak, ev ödevlerinin öğrencilerin akademik başarılarına, düşünme becerilerine ve kişilik gelişimlerine katkı sağladığı belirtilmiş, ancak bu dönemde öğrencilere test çözme gibi tek bir alana yönlendiren ev ödevleri verilmemesi gerektiği vurgulanmıştır. Bunun yerine öğrencilere sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılma teşviki yapılırken, aileleriyle birlikte kaliteli zaman geçirmeleri ve kişisel ilgi alanlarına yönelik etkinliklere dahil olmaları önerilmiştir.


Bakanlık, bu süreçte kitap okuma, film izleme, tiyatroya gitme, müze ve tarihi mekan gezileri gibi etkinliklerle toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici faaliyetlere katılımın da önemine vurgu yaparak, öğrencilerin tatili verimli bir şekilde geçirerek yeni döneme yenilenmiş bir şekilde başlamalarını amaçlıyor. Karnelerin, çocukların gelişimini takip etmek ve hangi alanlarda güçlü olduklarını veya destek ihtiyacı duyduklarını anlamak için bir araç olarak kullanılması da yazıda hatırlatılan diğer bir önemli nokta.

 

Etiketler:
Milli Eğitim Bakanlığı

DİĞER HABERLER

LGS başvuruları başladı
LGS başvuruları başladı
18 Mart 2024 Pazartesi