ÖSYM Sınavlarına Yapay Zeka Sistemi Geliyor

ÖSYM'de yapay zeka dönemi başlıyor

ÖSYM'de yapay zeka dönemi başlıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, "Yapay zeka ile soru üreteceğiz, değerlendirmeler yapacağız ve bu alanda çok önemli bir başlangıç olacak" dedi.

ÖSYM'nin açıklamasına göre, bu yıl yapılacak sınav uygulamaları ve yeni projelerin değerlendirildiği Genel İstişare ve Eğitim Toplantısı'nda ÖSYM Başkanı Ersoy'un yaptığı sunumda, mevcut sınavlara ve geliştirme aşamasındaki projelere yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Ersoy, adayların temelini oluşturduğunu vurgulayarak, en etkili ölçme, yerleştirme ve adaylara uygun koşulları sağlama amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Bu bağlamda, merkez çalışanları ve koordinatörlüklerdeki personelle bir araya geldiklerini ve merkezdeki çalışmaları ve yeni projeleri detaylıca aktardıklarını ifade eden Ersoy, sahadan gelen geri bildirimler ve raporlar doğrultusunda ihtiyaçları belirleme fırsatı bulduklarını aktardı.

Ersoy, ÖSYM'nin yapay zeka kullanımını aktif hale getirmeyi hedeflediğini belirterek, ekibin yapay zeka uzmanlarından en iyi şekilde faydalanmayı amaçladıklarını söyledi. Yapay zeka ile soru üretme ve değerlendirme gibi süreçlerin otomatize edileceğini ve bu sayede sınavların daha verimli hale getirileceğini ifade etti.

Elektronik sınavların sayısının artacağını belirten Ersoy, dijital tabanlı uygulamaların kağıt tabanlı sınavlara göre tasarruf sağlayacağını ve adaylara sınav sonuçlarını daha hızlı bir şekilde sunacaklarını söyledi.

Deprem bölgesindeki sınav uygulamalarına da değinen Ersoy, 2024 yılında tüm sınav merkezlerinde uygulama yapacaklarını ve deprem bölgesindeki adayların sorun yaşamaması için hassas bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

Son olarak, Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı'nın (TR-YÖS) uluslararası alanda da geçerli olması için çalıştıklarını ve bu kapsamda 2024 TR-YÖS/1 uygulamasının 18 Mayıs'ta yaklaşık 50 ülkede 80'e yakın merkezde gerçekleştirileceğini açıkladı.

Toplantının ikinci oturumunda, koordinatörlükler ve birimlerle toplantılar gerçekleştirildi. Uygulanacak sınavlar ve illerdeki durum ele alınırken, daha önceki sınavlar dikkate alınarak oluşturulan gündem maddeleri değerlendirildi.

Toplantıya, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy'un yanı sıra danışma kurulu üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, başkan yardımcıları, daire başkanları, Türkiye genelinde görev yapan koordinatörler, yurt dışı koordinatörleri ve kurum çalışanları katıldı.

 

Etiketler:
ÖSYM

DİĞER HABERLER

LGS başvuruları başladı
LGS başvuruları başladı
18 Mart 2024 Pazartesi