Okullarda Tatil Süresi Azalıyor, Okul Günü Uzuyor

Tatil süresi kısalıyor, okul süresi artıyor

Tatil süresi kısalıyor, okul süresi artıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim-öğretim süresini uzatmak için bir çalışma hazırlığında. Mevcut durumda 180 olan eğitim-öğretim iş gününün 200 güne çıkarılması hedefleniyor.


2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı, 9 Eylül 2024'te başlayacak ve toplam eğitim iş gününün yaz tatilinden kısılarak uzatılması planlanıyor.

Mevcut durumda Türkiye'de eğitim-öğretim iş günü birinci dönemde 90 gün, ikinci dönemde de 90 gün olmak üzere toplamda 180 gün olarak hesaplanmaktadır. Ancak bu süre, resmi tatiller, milli ve dini bayramlar ile hafta sonu tatilleri çıkarılarak belirlenmektedir. Bununla birlikte, kar tatilleri, hava muhalefeti gibi nedenlerle eğitim iş günleri daha da kısalabilmektedir. Tatil öncesi ve sonrası birer hafta da dersler açısından verimsiz geçtiği için aslında 180 olan eğitim iş günü en az 160 güne düşmektedir. Diğer gelişmiş ülkelerde ise bu süre genellikle 200 günün üzerindedir.

Eğitim ve öğretim iş gününün 200 güne çıkarılması için yaz tatili süresinden kısılabileceği bildirilmektedir. Türkiye'de yaz tatili süresi, ara tatil uygulamasından önce 13 hafta iken, 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren bu süre 11 haftaya indirilmiştir. Ancak diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, bu süre hala oldukça uzun olduğu belirtilmektedir.

 

Etiketler:
Milli Eğitim Bakanlığı

DİĞER HABERLER

LGS başvuruları başladı
LGS başvuruları başladı
18 Mart 2024 Pazartesi