18 bin 132 mali aracı kuruluş faaliyet gösterdi

18 bin 132 mali aracı kuruluş faaliyet gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2019 yılı Mali Aracı Kuruluş İstatistiklerini açıkladı.TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada finansal hizmet faaliyetlerinde 218 girişimin, sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarında 63 girişimin, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde ise 17 bin 851 girişimin faaliyet gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, Faktör maliyetiyle katma değer 259 milyar TL, üretim değeri ise 377 milyar 527 milyon TL olarak gerçekleştiği bildirildi.

Mali aracı kuruluşlarda toplam katma değerin  yüzde 87,4'ü finansal hizmet faaliyetlerinde, yüzde 9,2'si sigorta, reasürans ve emeklilik fonları faaliyetlerinde, yüzde 3,4'ü ise finansal hizmetler ile sigorta faaliyetlerinde oluştuğu ifade edildi.  Üretim değerinin ise yüzde 82,6'sı finansal hizmet faaliyetlerinde, yüzde 13,8'i sigorta, reasürans ve emeklilik fonları faaliyetlerinde, yüzde 3,6'sı ise finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde oluştu.

Faktör maliyetiyle katma değerin bir önceki yıla göre finansal hizmet faaliyetlerinde yüzde 0,7 azalırken, sigorta, reasürans ve emeklilik fonları faaliyetlerinde yüzde 27,6, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde ise yüzde 27,8 arttığı ifade edildi. Üretim değerinin ise bir önceki yıla göre finansal hizmet faaliyetlerinde yüzde 3,7, sigorta, reasürans ve emeklilik fonları faaliyetlerinde yüzde 4,3, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde ise yüzde 18,6 arttı.

Mali aracı kuruluşlarda yıllık ortalama çalışan sayısının 311 bin 624 olarak gerçekleştiği; toplam istihdamın yüzde 72,0'sini finansal hizmet faaliyetlerinde, yüzde 6,5'ini sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarında, yüzde 21,5'ini ise finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde çalışanların oluşturdu.

Mali aracı kuruluşların personel maliyetinin yüzde 82,2'ünün finansal hizmet faaliyetlerinde, yüzde 8,0'inin sigorta, reasürans ve emeklilik fonlarında, yüzde 9,8'inin ise finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde gerçekleştiği belirtildi. Mali aracı kuruluşların personel maliyetinin yüzde 84,8’inin maaş ve ücretlerden, yüzde 15,2'sinin ise sosyal güvenlik masraflarından oluştuğu ifade edildi. 

Mali aracı kuruluşlarda 2019 yılında ücretli olarak istihdam edilen kadın personel sayısının 143 bin 856 iken erkek personel sayısının 154 bin 667 olarak gerçekleştiği; ücretli kadın çalışan oranının yüzde 48,2, ücretli erkek çalışan oranının ise yüzde 51,8 olduğu açıklandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER