ADANAGİAD, iş hukuku, arabulucuk ve VERBİS'i irdeledi

ADANAGİAD, iş hukuku, arabulucuk ve VERBİS'i irdeledi

Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD), iş dünyası açısından büyük önem taşıyan "İş Hukukunda Yaşanan Güncel Sorunlar, Arabuluculuk, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS)" konularını uzmanlarla birlikte masaya yatırdı. İşverenleri yakından ilgilendiren güncel ve yasal düzenlemelerin ele alındığı toplantıda, ADANAGİAD üyeleri bilgilendirilirken yaptıkları işlerde nelere dikkat etmeleri gerektiği de irdelendi.

İŞÇİLERE VE İŞVERENLERE BiLGİ TOPLANTISI

ADANAGİAD'ın üyelerini buluşturduğu "İş Hukukunda Yaşanan Güncel Sorunlar, Arabuluculuk, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS)" konulu toplantı, Double Tree by Hilton Adana'da gerçekleştirildi. Dernek üyelerinin büyük ilgi gösterdiği toplantının açılışında konuşan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, katılımcıları selamlayıp ilgileri için teşekkür ederken, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutladı. ADANAGİAD çatısı altında geçmişten bugüne çok sayıda avukatın buluştuğuna dikkat çeken Milli, "Bu anlamda dernek çatısı ve kamuoyu nezdinde hem işveren hem de işçiler açısından düzenli bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bu konuyu önemsiyor, güncel ve yasal gelişmeler hakkında üyelerimizi bilgilendirmeye gayret gösteriyoruz" dedi.

“İŞ KAZALARINA KARŞI CİDDİ ÖNLEM ALINMALI”

İş dünyasını yakından ilgilendiren konuların irdelendiği toplantıda söz alan Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Okur, “Türkiye’deki işverenler işe iade, kıdem ve ihbar, kötü niyet tazminatı, fazla çalışma ücreti, Ulusal Bayram ve Genel  Tatil Ücreti (UGBT) alacağı hafta tatili ücreti, prim ve ikramiye gibi problemler yaşıyor. İşverenler iş kazalarına karşı ciddi önlemler almalı. İşverenler zor durumda kalmamak için özellikle insan kaynakları birimine önem vermeli ve çağın gereklerine göre geliştirmelidir. Muhasebecinin, işçiye ‘hiçbir alacağım kalmamıştır’ ibaresinin yer aldığı dilekçeyi imzalatmasının tek başına hiçbir önemi yoktur. İşçi alacaklarında kanun gereği öncelikli olarak arabuluculuk sistemi devreye girdi. Anlaşma sağlanamaması halinde mahkeme süreci başladı. İşverenler arabulucunun davetine icabet etmemesi durumunda sonraki süreçlerde mahkemeyi kazansalar bile mahkeme masraflarını ödemekle yükümlü tutulacaktır" şeklinde konuştu.

İŞVERENLER TÜM SORUMLULUKLARI ALMALIDIR

Kişisel veriler ve özel nitelikli kişisel verilerle ilgili bilgilendirme yapan Ege Arabuluculuk ve Kişisel Verileri Koruma Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi Yöneticisi Avukat-Arabulucu Dinçer İşisağlam,  işverenin söz konusu verileri kullanırken kanuna uygun davranmaları gerektiğini kaydetti. İşverenin, çalışanların veya müşterilerin kişisel verilerinin çalınmamasıyla ilgili önlemleri almakla yükümlü olduğunu söyleyen İşisağlam, "İşveren, her türlü sorumluluğu almak zorundadır. Veri güvenliğinin ihlali para cezalarını gerektirdiği gibi 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezalarını da içeriyor. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 16. maddesine göre kişisel veri işleyen gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının, kişisel veri işlemeye başlamadan önce Veri Sorumluları Siciline kaydolması gerek. Bu kapsamda Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanlığı tarafından ‘Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS)’ hazırlanmıştır, Veri sorumluları bu sisteme kayıt olmaları şarttır. Yıllık çalışan sayısı 50’den fazla veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon liradan fazla olan işletmeler VERBİS’e kayıtla yükümlüdür. Bunun için VERBİS'e balon (yanlış) kayıt yapmayın. VERBİS verilerinin ihlali nedeniyle 35 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası ödeyebilirsiniz. Sunulan verilerin sorumlusu şirket sahibidir."

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER