‘Cumhurbaşkanımızdan müjdeler bekliyoruz’

‘Cumhurbaşkanımızdan müjdeler bekliyoruz’

HABER MERKEZİ- Adana Ticaret Borsası (ATB) Mart ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Şahin Bilgiç, Kovid-19 salgının şakası olmadığını, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş hayatını olumsuz etkilediğini belirterek “Büyük sıkıntılara uğramamak için korunma tedbirlerini daha sıkı uygulamak gerekir” dedi.

Pandemi nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Adana Ticaret Borsası meclis toplantısını açan Meclis Başkanı Osman Bağış, “Ahilik kardeşliğe, cömertliğe, yiğitliğe, fedakârlığa, dayanışmaya, islamın engin ve evrensel prensiplerini dünyaya farklı bir pencereden sunar. Ahilik teşkilatının yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplininin günümüzde yaşatılması, hem ekonomik gelişme hem de sosyal adaletin sağlanması açısından büyük önem taşıyor. Salgın döneminde işleri azalan küçük esnafımıza millet olarak destek olmak, onlardan alış veriş yapmak, esnafımızın yanında olmak gerekir. Dayanışma, yardımlaşma ve kardeşlik üzerine kurulu ahilik yılında bu çok daha önem kazanmaktadır” diye konuştu.

Adana’nın risk gurubunda sarıdan turuncuya geçmesi üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 30.03.2021Tarih ve 2021/09 Sayılı Kararı ile kısıtlamaları arttığını da hatırlatan Bilgiç yaptığı aylık değerlendirme konuşmasında, “Kovid-19 salgınının bir yılı geride kaldı. Bu bir yılda bir sürü acı, sıkıntılı hadiselerle bütün dünyada olduğu gibi ülkemiz de karşı karşıya kaldığı gibi salgın artarak da devam ediyor. Kurallara uyulmadığı takdirde de bitmeyecek gibi görünüyor. Bu süreçten iş dünyası maalesef olumsuz etkilendi ama çok şükür hükümetimiz hem kısa çalışma ödeneği ile hem de değişik desteklerle iş hayatının ve istihdamı nispeten rahatlatacak ara formüller geliştirdi. İş hayatı ve çalışanları 30 milyar TL’den fazla kısa çalışma ödeneği desteği gördü. Önümüzdeki günlerde salgın sürecinin daha da artabilme ihtimali düşünüldüğünde ekonomimiz bir o kadar daha yara alacaktır. Cumhurbaşkanımızdan salgın sürecinin başladığı günden bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonrada yeni müjdeleri umutla bekliyoruz.”

Tarım ve gıdanın öneminin her geçen gün daha da öne çıktığını vurgulayan Başkan Bilgiç, “Çukurova'mız ve ilimiz hem bölgesini hem ülkesini besleyen bir potansiyele sahip olup, ihracata da konu olan ürünleriyle ekonomiye katma değer yaratıyor. Şu anda narenciye ürünlerinde ihracatımız iyi bir konumda. Nisan ayının ortasında başlayacak olan patates ve soğan hasat döneminin bereketli olmasını diliyorum. İnşallah bu bereket diğer tarım ürünlerimizi de kapsar ve üreticisini memnun eder. Bu pandemi döneminde tarım ürünlerinin pazarlanmasını iyi planlayarak değerlendirmemiz lazım. Tarımda her zaman ifade ettiğimiz gibi; ülkenin kalkınması için tarım da sürdürülebilirlik çok önemli. Bu sene yağışların istenilen düzeyde olması buğdaya yarayacaktır. Üretenin de para kazanması, memnun olması lazım. Ülkemiz ve Adana'mız için inşallah bereketli bir sezon, bereketli bir yıl olur. Çünkü ülkemizin bu sıkıntılı süreçte gıdaya rahat ulaşması lazım, beslenmesi lazım ki bu sıkıntılı dönemi rahat atlatalım. Yeni hasat sezonumuzda her biri ayrı ayrı bir değer olan, ihracatıyla katma değer yaratan, büyük bir emek ve alın teriyle mücadele eden insanlarımıza bereketi ve kazancı bol günler dilerim. Bir kez daha ifade etmek isterim ki ülkemiz için üretmeden, çalışmadan, alın teri dökmeden ekonomide büyümemizi sağlamamız mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ATB Meclis gündem maddelerine geçildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER