Türk Deri İhracatçıları İtalya'ya Yöneldi

Deri ihracatçıları, ihracatı artırmak için İtalya'ya yöneldi

Kurdaki istikrarsızlık ve artan genel giderlerle mücadele eden Türk deri ihracatçıları, 2025 yaz sezonu satışlarını canlandırmak amacıyla İtalya'ya gitti.

Deri ihracatçıları, ihracatı artırmak için İtalya'ya yöneldi

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen milli katılım organizasyonu, İtalya Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı'nda gerçekleşiyor.


Başkan Erkan Zandar, son iki yılda asgari ücret zamlarının üretim maliyetlerini artırdığını ve bu durumun sektörü olumsuz etkilediğini belirtti. Zandar, enflasyonla mücadelede ihracatın önemine vurgu yaparak, Türkiye'nin yatırım iklimini iyileştirmesi gerektiğini ifade etti.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, “İki yıldır asgari ücrete yapılan zamlardan dolayı üretimle uğraşan emek yoğun sektörlerde ortalama genel gider maliyetleri yüzde 60’lara ulaştı. Sadece deri sektöründe değil bütün emek yoğun sektörler aynı durumda. 2024 yılında kurdaki değişim enflasyon oranında olmazsa sektördeki firmaların hepsi kapanacak. İhracata dayalı bir büyüme hedefliyorsak, enflasyon, faiz, kur gibi temel göstergeler bizleri bu seviyede olumsuz etkilememelidir. Bizler enflasyonla mücadelede üzerimize düşen fedakarlığı yapmaya hazırız, fakat enflasyonla mücadele ancak ihracat artışıyla başarılı olur. Türkiye’de yabancı yatırımcıları yatırıma teşvik edecek, yatırım iklimini oluşturmalıyız. Dünyanın en büyük deri ürün ithalatçılarından biri yıllık 10 milyar doların üzerinde ayakkabı ürünleri ithalatı olan İtalya’yı en önemli hedef pazarlardan biri olarak görüyoruz.” dedi.  


Türkiye genelinde deri ve deri mamulleri ihracatında yaşanan düşüşe dikkat çeken Zandar, ihracatçıların enflasyonla mücadele ettiği ve dış pazarlarda zorlandığı bir dönemde rekabet güçlerini kaybettiklerini dile getirdi. İtalya'ya yapılan ihracatta yaşanan düşüşün endişe verici olduğunu belirten Zandar, bu durumu durdurmak için çaba harcadıklarını söyledi.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, Expo Riva Schuh Fuarı'nda artırılmış gerçeklik teknolojisiyle ürünlerini sergiliyor. Bu teknoloji sayesinde ziyaretçiler, ürünleri dijital ortamda inceleme ve deneme imkanına sahip olacak.

Başkan Zandar, fuar süresince gerçekleştirilecek olan Metaverse Kiosk Ayakta Gör Projesi hakkında bilgi vererek, katılımcı firmaların ürünlerini dijital platformda sergileme ve ziyaretçilere daha etkili bir deneyim sunma hedeflerini paylaştı.


 

İTALYA EXPO RİVA SCHUH & GARDA BAGS FUARI KATILIMCI FİRMALAR;

ALPLER AYAKKABI

YILDEM AYAKKABI

NUVOLA AYAKKABI

EREN TERLİK

BAFAŞ AYAKKABI

KİPA AYAKKABI

CEYLAN AYAKKABI

AKYOL KEMER

EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ

BARIŞ KARDEŞLER DERİ

LIVISTON AYAKKABI

ALKAN AYAKKABI

ON-AR AYAKKABI KALIP

GENÇLER AYAKKABI

PENTA AYAKKABI

ÖZARPA AYAKKABI

MAMMA MIA İÇ DIŞ TİCARET

ÖNDER AYAKKABI

PEPINO AYAKKABI

LOTA AYAKKABI

ESPY AYAKKABI

ADNAN AYAKKABI

EMRAH BARAN AYAKKABI

ALİ SÖYLER AYAKKABI

MEHMET GÜLER AYAKKABI

ZANDAR AYAKKABI

ERAT AYAKKABI

TRIZONE TEDARİK

DERİSAN AYAKKABI

HÜDAVERDİ AYAKKABI

ULUDAĞ AYAKKABI

BURRE AYAKKABI

DR MERY AYAKKABI

MARIS İÇ DIŞ TİCARET

ÜSTÜNDAĞ AYAKKABI

GLORIA DERİ DIŞ TİCARET

KARACA AYAKKABI

SOTAŞ KİMYA

GÜNDOĞDULAR DERİ 

 

DİĞER HABERLER

Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
24 Temmuz 2024 Çarşamba
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
23 Temmuz 2024 Salı
 Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Bitcoin uçuşa geçti
Bitcoin uçuşa geçti
20 Temmuz 2024 Cumartesi
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
19 Temmuz 2024 Cuma
Borsa güne rekorla başladı
Borsa güne rekorla başladı
18 Temmuz 2024 Perşembe