Dış ticaret endeksleri açıklandı

Dış ticaret endeksleri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından, endekslerin hesaplanmasında genel ticaret sistemine göre dış ticaret istatistikleri kullanılmaya başlandığı ve temel yılı 2015=100 olarak güncellendiği ifade edilerek, Dış Ticaret Endeksleri, Ocak 2021 sonuçları değerlendirildi.

İhracat birim değer endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre  yüzde 3,8 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,9, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,4 artarken, yakıtlarda yüzde 16,4 azaldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre,  gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,2, yakıtlarda yüzde 12,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 3,3 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2,0 arttığı belirtildi.

İthalat birim değer endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,9 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,4, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 21,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7,7 artarken, yakıtlarda yüzde 22,6 azaldığı bildirildi.

İthalat miktar endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre,  gıda, içecek ve tütünde  yüzde 25,2, yakıtlarda yüzde 17,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,8 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,1 arttığı ifade edildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2020 yılı Ocak ayında 97,5 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 2021 yılı Ocak ayında aynı kaldığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER