E-ipotek ile büyük tasarruf

E-ipotek ile büyük tasarruf

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapuda yapılan haciz, ipotek, satış, bağış, intikal, kişi kimlik bilgilerinin düzeltilmesi, aile konutu şerhi tesisi, Türk vatandaşlığı işlemleri gibi işlemlerin e-devlete aktarıldığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 3,5 milyon tapu işleminin e-devletten yapılması ile yaklaşık 200 milyon tasarruf sağlandığı ve E-ipotek ile 107 milyon 846 bin TL’nin doğrudan vatandaşın cebinde kaldığı belirtildi.

Vatandaşlar ve kurumlar, tapu işlemlerini ilgili tapu müdürlüklerine gitmeden e-devlet üzerinden yapabilecek. Hizmete sunulan elektronik hizmetler kapsamında geçen yıl vatandaşlar ve kamu kurumları, toplam 3 milyon 535 bin tapu işlemini elektronik ortamda gerçekleştirme imkânı buldu.
Elektronik ortamda 2 milyon 214 bin İcrai Haciz Tesisi, 382 bin 779 İpotek Terkini, 355 bin 289 İcrai Haciz Terkini, 257 bin 156 İpotek Tesisi ve 174 bin 230 Satış ve İpotek işlemi yapıldı.
E-devlet uygulamalarını en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Adana ve Mersin illeri tercih etti.
107 MİLYON VATANDAŞIN CEBİNDE KALDI
E-haciz işlemlerinin elektronik ortama aktarılması ile icra müdürlüklerinde ve tapu dairelerinde büyük ölçüde tasarruf edilirken, 5 milyon 380 bin adet belgenin üretilmesi engellendi ve bine yakın personelden de tasarruf sağlanarak personel maliyetinin ortadan kaldırılması, belgelerin üretilmesinin önüne geçilmesi, posta ve zarf maliyetinin ortadan kaldırılması gibi birçok işleme son verilerek e-haciz uygulaması ile kamuya 57 milyon TL tasarruf sağlandı. 
Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“E-ipotek işlemi, alıcı ve satıcıların imzası ile tamamlanır hale getirildi. E- ipotek ile banka temsilcisi olan aracıların veya avukatların işlemlere katkısı olmaksızın vatandaştan aldığı 250 TL’ye engel olundu. Bu kapsamda geçen yıl e-ipotek ile 107 milyon 846 bin TL vatandaşın cebinde kaldı.
Ayrıca, e-haciz, e-ipotek ve diğer tapuda gerçekleştirilen e-devlet uygulamaları ile de geçen yıl 200 milyona yakın tasarruf sağlandı.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER