‘Ekonomi ve siyasetin başarısı inşaat sektöründen geçer’

‘Ekonomi ve siyasetin başarısı inşaat sektöründen geçer’

HABER MERKEZİ- Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER), Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ı ziyaret etti. Ziyarette AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu ve Yönetim kurulu üyeleri Sayım Azmaz, Adnan Kemali Ünal, Orhan Avcı, Muzaffer Umut ve Hilmi Tümer hazır bulundular. Ziyarette inşaat sektörünün Seyhan Belediyesi’ndeki uygulamalarıyla alakalı olarak sorunlar ve görüşler ele alındı.

Başkan Karslıoğlu, “Takdir edileceği üzere sektör olarak ekonominin lokomotifi konumundayız. Dolaylı olarak yaklaşık 300 iş koluna hitap etmekteyiz. İnşaat sektörünün pandemi sürecinde tüm birimlerin olduğu gibi olumsuz etkilere maruz kalmıştır. Ama Ülke ve Adana hepimizin, dolayısıyla bu süreci hep birlikte aşma zorunluluğumuz vardır. Bu nedenle yönetmeliklerin sektörün önünde engel değil yapıcı bir şekilde ele alınması gerekiyor. Bu nedenle müteahhitlerimizin Seyhan Belediyesi ile ilgili temel sorunları olan; proje denetimi, inşaat kontrol sürecindeki tavırlar, ruhsat almadaki zorluklar ve kat irtifakı kurulması yönündeki bürokratik engeller sektörü tıkamaktadır. Bunların hızlı bir şekilde sonuçlandırılması için karşılıklı çabaların olması ve aksaklıkların giderilmesi için diyalog içinde olma isteğimizin karşılık bulacağını umuyoruz. Belediye Başkanımız Sayın Akay’ın görüşmemizdeki sorunlara sıcak ve samimi yaklaşımından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“AKAMDER’İN GÖRÜŞLERİNE AÇIĞIZ”

Başkan Akay da “Adana da önemli bir STK konumunda olan ve İnşaat Sektöründe önemli bir konuma sahip AKAMDER’ in ziyaretinden memnuniyetini ifade ederek, İmar yönetmelikleri konusunda inşaat sektörü olarak AKAMDER in yapıcı görüşlerini elbette bekliyoruz. Seyhan belediyesi olarak yaptığımız hizmetler öncelikle yapı işleridir. Müteahhitler olarak iş ortağı konumundayız. Karşılaşılan sorunlar mutlaka aşılacaktır. Ama bilinmesi gerekir ki, Ülke olarak geçtiğimiz zorlu bir Pandemi süreci ve onun izleri unutulmamalıdır. Karşılıklı diyaloglar ve kanunların, yönetmeliklerin izin verdiği müddetçe her türlü iş birliğine açığız. Bilindiği üzere Hükümetin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gönderilen yönetmeliklere uyma zorunluluğumuz var. Bu kanun ve yönetmeliklere Müteahhitlerimizin de dikkat ve özen göstermesi gerekmektedir. Bunlar işlerin hızlı gelişmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

AKAMDER’in Seyhan Belediyesi ziyaretinin oldukça verimli ve çözüm odaklı geçmesi katılımcıları memnun etti. Bundan sonra da daha sık diyalog ve istişare görüşme dilekleriyle ziyaret son buldu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER