Elazığ ve Malatya’da vergi ödeme süresi uzatıldı

Elazığ ve Malatya’da vergi ödeme süresi uzatıldı

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin yıkıma sebep olduğu Elazığ ve Malatya’da vergi ödeme süresi 3 ay uzatıldı. Uzatılan vergi süresine motorlu taşıtlar vergisi de dâhil edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 6.8 şiddetindeki depremle sarsılan Elazığ ve Malatya’da vergi kanunu uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edildiğini açıkladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve merkez üssü Elazığ ili Sivrice ilçesi olan deprem felaketi nedeniyle Elazığ ve Malatya illerinde vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edilmiştir. Bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin, 24 Ocak 2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle Vergi Usul Kanunu uyarınca mücbir sebep halinde olduğu kabul edilecektir” ifadelerine yer verildi.
VERGİ BORÇLARI TAKSİTLENDİRİLECEK
3 ay süresince; verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme süreleri, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri, deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi ile motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme sürelerinin uzatıldığı belirtildi.
Bakanlık, “Ayrıca bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları da gerekli şartları taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 ay süreyle taksitlendirilecektir. Diğer taraftan depremde varlıklarını kaybeden vergi mükelleflerinin Vergi Usul Kanunu’nun 115’inci maddesi uyarınca terkin talep etmeleri mümkündür” denildi.
Ayrıca vergi borçları faizsiz bir şekilde taksitlendirilebilecek.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER