En yüksek payı İstanbul ayırdı

En yüksek payı İstanbul ayırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Hanehalkı Tüketim Harcaması, 2019 yılı sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, konut ve kira harcamasına en yüksek payı R1 (İstanbul) İBBS 1. Düzey bölgesinin ayırdığı belirtildi.


Yapılan değerlendirmede, Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamalarının oluşturduğu bildirildi. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 28,6 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölgenin ise yüzde 20,2 ile TRA (Kuzeydoğu Anadolu) olduğu bildirildi.

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölgenin yüzde 28,5 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) iken en düşük olduğu bölgenin yüzde 15,9 ile TR1 (İstanbul) olduğu bildirildi. Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20,1 ile TR8 (Batı Karadeniz) bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölgenin yüzde 15,3 ile TRC (Güneydoğu Anadolu) olduğu ifade edildi.

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,7 oranıyla en yüksek payı R1 (İstanbul) bölgesi ayırırken, TR9 (Doğu Karadeniz) yüzde 0,9 ile en düşük payı ayıran bölge olduğuna dikkat çekildi. Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,7 ile TR2 (Batı Marmara) bölgesinin, en düşük payı ise yüzde 1,2 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) bölgesinin ayırdığı bildirildi.

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tüketim harcamaları içinde TR62 (Adana,Mersin) Bölgesi'nde, yüzde 22,7 oranı ile en yüksek payın konut ve kiraya, en düşük payın ise yüzde 2 oranıyla eğitim harcamalarına ayrıldığı bildirildi. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 4,3’ünün TR62 (Adana,Mersin) Bölgesinde yapıldığı ve 26 Bölge arasında 7.sırada yer aldığı ifade edildi.

Türkiye'deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,4'ünün TR10 (İstanbul) Bölgesi'nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildiği bildirildi. İkinci sırada yüzde 7,6 ile TR51 (Ankara) Bölgesi yer alırken, bunu yüzde 6,5 payı ile TR31 (İzmir) Bölgesi'nin 3. sırada yer aldığı belirtildi.

Türkiye'deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 0,8 ile TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) Bölgesi ve TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) Bölgesinin izlediği açıklandı.

adem, adem aköl, adem aköl kimdir, Fatma inci gül, inci gül, inci, haber, gazete, gazette, manşet, gazete manşetleri, recep tayyip erdoğan, ömer çelik, adana, büyükşehir, zeydan, zeydan karalar, soner çetin, fatih Mehmet kocaispir, akif kemal akay, türkiye, meclis, siyaset, oy, sağlık, anabülten, ekonomi

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER