Haziran ayında güven endeksi yükseldi

Haziran ayında güven endeksi yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Sektörel Güven Endeksleri, Haziran ayı oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Haziran ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 8,5, perakende ticaret sektöründe yüzde 9,3 ve inşaat sektöründe yüzde 33,1 arttığı belirtildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Mayıs ayında 51,1 iken, Haziran ayında yüzde 8,5 oranında artarak 55,5 değerini aldığı bildirildi Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksinin yüzde 2,9 artarak 38,2 olduğu; son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksinin yüzde 3,6 artarak 40,5 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksinin ise yüzde 13,7 artarak 87,8 olduğu bildirildi.
PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ ARTTI
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin Haziran ayında yüzde 9,3 oranında artarak 86,4 değerini aldığı belirtildi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksinin yüzde 17 artarak 48,6 olduğu ifade edildi. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksinin yüzde 5,6 azalarak 113,7 değerini aldığı belirtildi. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksinin ise yüzde 28,9 artarak 96,8 olduğu ifade edildi.
İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİNDE DE ARTIŞ VAR
TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda 58,5 iken, Haziran ayında yüzde 33,1 oranında artarak 78,0 değerini aldığı belirtildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksinin yüzde 48 artarak 59,1 olduğu belirtildi. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin ise yüzde 25,5 artarak 96,8 değerini aldığı belirtildi.
İnşaat sektöründe Haziran ayında girişimlerin yüzde 31,1'inin faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığı, yüzde 68,9'unun ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğu belirtildi. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" Mayıs ayında yüzde 39,9 iken Haziran ayında yüzde 36,8, "talep yetersizliği" Mayıs ayında yüzde 44,8 iken Haziran ayında yüzde 34,5 ve "diğer faktörler" Mayıs ayında yüzde 47,3 iken Haziran ayında yüzde 32,8 olduğu açıklandı.

 

Etiketler:
Türkiye İstatistik Kurumu, TÜİK, Türkiye İstatistik Kurumu Adana Bölge Müdürlüğü, Ekonomi, Güven Endeksi, Haziran,

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER