İhracat birim değer endeksi arttı

İhracat birim değer endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Eylül ayı Dış Ticaret Endeksleri sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İhracat birim değer endeksinin Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre  yüzde 0,1 arttığı belirtildi.


Açıklamada, endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,1, ham maddelerde yüzde 1,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,5 artarken, yakıtlarda yüzde 38,7 azaldığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, İthalat birim değer endeksinin Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,6 ve imalat sanayinde yüzde 1,6 artarken, ham maddelerde yüzde 8,1 ve yakıtlarda yüzde 29,5 azaldığı ifade edildi.

İhracat miktar endeksinin Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,6, ham maddelerde yüzde 19,5 ve imalat sanayinde yüzde 7,8 artarken, yakıtlarda yüzde 20,5 azaldığı belirtildi.

İthalat miktar endeksinin Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre,  gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,9 azalırken, ham maddelerde yüzde 16,2, yakıtlarda yüzde 10,8 ve imalat sanayinde yüzde 16,7 arttığı ifade edildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2019 yılı Eylül ayında 103,7 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 2,3 puan artarak, 2020 yılı Eylül ayında 106 olarak açıklandı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER