İhracat birim değer endeksi arttı

İhracat birim değer endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Dış Ticaret Endeksleri, Kasım 2020 sonuçları değerlendirildi.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İhracat birim değer endeksinin Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,8, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,9 artarken, yakıtlarda yüzde 33,2 azaldığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, İhracat miktar endeksinin Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre,  gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,8, yakıtlarda yüzde 35,7 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,2 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 13,4 arttığı bildirildi.

İthalat birim değer endeksinin Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 11,0, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 12,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 6,2 artarken, yakıtlarda yüzde 30,9 azaldığı belirtildi.

İthalat miktar endeksinin Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre,  gıda, içecek ve tütünde yüzde 9,8 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14,4, yakıtlarda yüzde 2,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 13,6 arttığı ifade edildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2019 yılı Kasım ayında 04,6 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 0,6 puan artarak, 2020 yılı Kasım ayında 105,2 olduğu açıklandı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER