İhracat birim değer endeksi azaldı

İhracat birim değer endeksi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Dış Ticaret Endeksleri, Haziran 2020 sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ihracat ve ithalat birim değer endeksi azaldığı belirtildi.

Yapılan değerlendirmede, ihracat birim değer endeksinin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre  yüzde 2,8 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,3 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 7,4, yakıtlarda yüzde 42,4 ve imalat sanayinde yüzde 2,6 azaldığı bildirildi.

İthalat birim değer endeksinin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,0 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,6 artarken, ham maddelerde yüzde 13,2, yakıtlarda yüzde 37,5 ve imalat sanayinde yüzde 5,3 azaldığı ifade edildi.

İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ ARTTI

Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 32,9, ham maddelerde yüzde 18,1, imalat sanayinde yüzde 17,9 arttığı, yakıtlarda ise yüzde 35,9 azaldığı bildirildi.

İthalat miktar endeksinin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,1 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 35,0 ve ham maddelerde yüzde 20,8 ve imalat sanayinde yüzde 18,0 arttığı, yakıtlarda ise yüzde 15,8 azaldığı belirtildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2019 yılı Haziran ayında 102,9 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 7 puan artarak, 2020 yılı Haziran ayında 109,9 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER