İhracat birim değer endeksinde azalma

İhracat birim değer endeksinde azalma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Nisan ayı Dış Ticaret Endekslerini açıkladı. 

TÜİK, İhracat birim değer endeksinin Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldığını belirtti. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,4 artarken, ham maddelerde yüzde 3, yakıtlarda yüzde 67,4 ve imalat sanayinde yüzde 0,9 azaldığı belirtildi.
İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ AZALDI
TÜİK, İhracat miktar endeksinin Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,3 azaldığı belirtirken, endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,3, ham maddelerde yüzde 7,5 ve imalat sanayinde yüzde 46,4 azalırken, yakıtlarda yüzde 2 arttığı açıkladı. İhracat miktar endeksi azalırken, TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ithalat birim değer endeksinin de Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,4 azaldığı belirtildi. Endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1 artarken, ham maddelerde yüzde 9,5, yakıtlarda yüzde 48,2 ve imalat sanayinde yüzde 5,4 azaldığı bildirildi.
 İTHALAT MIKTAR ENDEKSI AZALDI
İthalat miktar endeksinin Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,7 azaldığı belirtildi. Endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,2, ham maddelerde yüzde 3,9, yakıtlarda yüzde 26,4 ve imalat sanayinde yüzde 18,1 azaldığı ifade edildi.
İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2019 yılı Nisan ayında 100,5 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddinin, 9,8 puan artarak, 2020 yılı Nisan ayında 110,3 olduğu belirtildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER