İhracat birim endeksi azaldı

İhracat birim endeksi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Dış Ticaret Endeksleri, Kasım 2019 sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ihracat ve ithalat birim değer endekslerinin azaldığı belirtildi.

İhracat birim değer endeksinin Kasım ayında  bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,9 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3,5 , yakıtlarda yüzde 8,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,5 azaldığı açıklandı. İthalat birim değer endeksinin ise Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 16,9 yakıtlardayüzde 13,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,1 azaldığı bildirildi.
İHRACAT VE İTHALAT MİKTAR ENDEKSİ ARTTI
Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göreyüzde 2 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre,  gıda, içecek ve tütündeyüzde 0,8 ve ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,3 azalırken, yakıtlardayüzde 106,7 arttığı, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) değişmediği ifade edildi.
İthalat miktar endeksinin Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,4 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 25,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 24,2, yakıtlarda yüzde 13,7 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 9,8 arttığı açıklandı. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER