İhracat birim endeksinde azalma var

İhracat birim endeksinde azalma var

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Eylül ayı dış ticaret endekslerini açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ihracat birim değer endeksinin yüzde 3,4, ithalat birim değer endeksinin yüzde 5,3 azaldığı belirtildi.

İhracat birim değer endeksinin Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,9 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 7,2, yakıtlarda yüzde 15,2 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,1 azaldığı bildirildi.
İthalat birim değer endeksinin Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 5,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,8, yakıtlarda yüzde 14,7 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,4 azaldığı ifade edildi.
İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ ARTTI
Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 8,3, yakıtlarda yüzde 41,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,6 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 3 azaldığı bildirildi.
İthalat miktar endeksinin Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttığı; endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 19,4, yakıtlarda yüzde 3,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 3,6 arttığı belirtildi.
İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2018 yılı Eylül ayında 101,6 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 2 puan artarak, 2019 yılı Eylül ayında 103,6 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER