İnşaat maliyetlerinde artış var

İnşaat maliyetlerinde artış var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, İnşaat Maliyet Endeksi,Haziran ayı oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, inşaat maliyet endeksinin yıllık yüzde 7,47, aylık ise yüzde 0,78 arttığı belirtildi.

Yapılan değerlendirmede, İnşaat Maliyet Endeksinin (İME), 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,78, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,47 arttığı, bir önceki aya göre malzeme endeksinin yüzde 1,34 artarken işçilik endeksinin yüzde 0,33 azaldığı belirtilirken, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksinin yüzde 4,19, işçilik endeksinin ise yüzde 14,73 arttığı bildirildi.

BİNA İNŞAATI MALİYET ENDEKSİ ARTTI

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Bina inşaatı maliyet endeksinin, bir önceki aya göre yüzde 0,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,04 arttığı; bir önceki aya göre malzeme endeksinin yüzde 0,76 artarken işçilik endeksinin yüzde 0,16 azaldığı; ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksinin yüzde 4,84, işçilik endeksinin yüzde 14,93 arttığı ifade edildi.

BİNA DIŞI YAPILARIN DA ENDEKSİ ARTTI

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksinin, bir önceki aya göre yüzde 1,92, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,56 arttığı; bir önceki aya göre malzeme endeksinin yüzde 3,31 artarken işçilik endeksinin yüzde 0,98 azaldığı; ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksinin yüzde 2,12, işçilik endeksinin yüzde 14,02 arttığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER