İnşaat sektöründe güven endeksi düştü

İnşaat sektöründe güven endeksi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Sektörel Güven Endeksleri, Şubat ayı oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Şubat ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 3,4 artarken, perakende ticaret sektöründe yüzde 2,0 ve inşaat sektöründe ise yüzde 5,7 azaldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Ocak ayında 95,2 iken, Şubat ayında yüzde 3,4 oranında artarak 98,5 değerini aldığı; hizmet sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi endeksinin yüzde 4 artarak 105,7 olduğu bildirildi. Son üç aylık dönemde iş durumu endeksinin yüzde 3,2 artışla 95,1 değerini aldığı, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksinin ise yüzde 2,9 artarak 94,6 olduğu bildirildi. 
PERAKENDEDE GÜVEN AZALDI
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin Şubat ayında yüzde 2 oranında azalarak 102,9 değerini aldığı; perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, mevcut mal stok seviyesi endeksinin yüzde 3 azalarak 107,8 olduğu bildirildi. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi endeksinin yüzde 0,6 azalarak 105,0 değerini; son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar endeksinin ise yüzde 2,4 azalarak 95,7 değerini aldığı ifade edildi.
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda 78,9 iken, Şubat ayında yüzde 5,7 oranında azalarak 74,5 değerini aldığı bildirildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinin yüzde 5,1 azalarak 88,5 olduğu; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksinin ise yüzde 6,5 azalarak 60,4 değerini aldığı belirtildi.
İnşaat sektöründe Şubat ayında girişimlerin yüzde 35,2'sinin faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 64,8'inin ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli temel faktörlerden; "finansman sorunları" Ocak ayında yüzde 48,5 iken Şubat ayında yüzde 42,1, "talep yetersizliği" Ocak ayında yüzde 36,1 iken Şubat ayında yüzde 34,7 ve "hava şartları" Ocak ayında yüzde 15,5 iken Şubat ayında yüzde 18,3 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER