İŞKAD’dan "2020 Global ve Glokal Ekonomi Görünüm" Paneli

İŞKAD’dan "2020 Global ve Glokal Ekonomi Görünüm" Paneli

Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD), "2020 Global ve Glokal Ekonomi Görünüm" paneli düzenledi. Etna Sigorta sponsorluğunda Adana Seyhan Otelinde düzenlenen panele konuşmacı olarak Ekonomist Gökhan Şen katıldı.

Etkinliğe, Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin, Ayşe Sibel Ersoy, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, STK, siyaset ve iş dünyası insanları ile İŞKAD üyeleri katıldı.

HANE HALKI TASARRUF ORANI YÜZDE 15’E ULAŞTI

Açılış konuşmasını yapan Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Başkanı Berman Mantı, “Bugün ekonomi ve iş dünyasına yön veren bir çok kurum  Finansal Okuryazarlığın anlaşılması ve yaygınlaştırılması için bir çaba sarfediyor. Bunun ana sebebi ise; artık kişilerin finansal hayatını yönetiyor olmaları, ülkelerin ekonomilerini yönetiyor olmaları kadar önemli hale gelmesidir. Hane halkının gelirinden tasarruf edebilmesi ve bunu en etkin yatırım haline dönüştürmesi de finansal okur yazarlığın hedefleri arasında yer almaktadır. Şu an hane halkı tasarruf oranı yüzde 15’e ulaştı. Bu ilerlemeye şüphesiz ki bireysel emeklilik sisteminin çok büyük katkısı var. Yaklaşık 7 milyona varan  BES katılımcısı  ile  119 milyar TL bir fona ulaşılmıştır. Otomatik katılım ile bu fonun daha hızlı büyüdüğünü görebiliyoruz” dedi.

“2020’DE GERÇEKLEŞECEK HİKAYELERE GÖRE ROTAMIZI BELİRLEMELİYİZ”

Mantı, “Bireysel tarafta tasarruf ve tasarrufların etkin korunması önemli iken, ticari tarafta da şirketlerimizin sürdürülebilir bir büyüme ve karlılık için finans yöntemlerini tekrar gözden geçirmeleri ve global konjonktüre göre  pozisyon almaları  artık hayati önem taşımaktadır.  Mikro düzeyde finans yönetimi için makro düzeyde eğilimlerin ne olduğunu artık anlamak ve analiz etmek durumundayız. 2020 baş döndürücü bir hızla başladı. Çin ile ABD arasındaki usul anlaşmaları, Çin’in 2020 büyüme oranı, bretixin İngiltere üzerine etkileri, İtalya hükümetinin  Avrupa  Birliğini endişelendiren kamu borç stoğu ve buna benzer 2020’de gerçekleşebilecek hikayeleri okuyabilmeli ve bu doğrultuda işletmelerimizin rotasını belirlemeliyiz” diye konuştu.

“EKONOMİMİZ BİRÇOK ÜLKEYİ GERİDE BIRAKTI”

Türkiye ekonomisinin geçmiş 10 yıllık performansını gözler önüne seren Ekonomist Gökhan Şen, “Ülkemiz 2010 yılının başlarında çok güçlü sermaye akımları çekmiştir. Genç nüfus ve güçlü tüketim iştahı ile ekonomimiz birçok gelişen ülkeyi geride bıraktı. Ancak son yıllarda zayıflayan büyüme profili ile birlikte şirket bilançoları bozulmuştur.” diyerek Yüksek borçlu şirketlerin yatırım yapma ve istihdam yaratma kapasitelerinin zayıfladığını, büyüme potansiyelimizi bu borçların sınırladığını söyleyerek Türkiye’de makro ekonomik performansın 2020 beklentilerini paylaştı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER