İstihdam endeksi yıllık arttı

İstihdam endeksi yıllık arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Temmuz-Eylül ayı İşgücü Girdi Endeksleri, III. Çeyrek sonuçlarını açıkladı.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, , Değerlendirme sonucunda; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksinin, 2020 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,6 arttığı belirtildi.

Açıklamada, alt sektörler incelendiğinde, endeksin;  sanayi sektöründe yüzde 4,7 arttığı, inşaat sektöründe yüzde 7,6 arttığı, ticaret-hizmet sektörlerinde ise yüzde 0,3 arttığı bildirildi.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksinin, 2020 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,6 azaldı. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe  yüzde 1,0, inşaat sektöründe yüzde 4,7  arttığı ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 7,6 azaldı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında brüt ücret-maaş endeksinin, 2020 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,4 arttığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe yüzde 11,5, inşaat sektöründe yüzde 12,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 2,4 arttı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik işgücü maliyeti endeksinin, 2020 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,0 arttığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin sanayi sektöründe yüzde 8,5, inşaat sektöründe yüzde 5,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 9,8 arttı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç endeksinin, 2020 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,4 arttığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe yüzde 10,4 inşaat sektöründe yüzde 7,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 10,9 arttı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin, 2020 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 arttığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe yüzde 1,5 ve inşaat sektöründe yüzde 1,5 azaldı, ticaret-hizmet sektörlerinde yüzde 4,0 arttığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER