Borsa Ve Kriptoya Vergi Mi Geliyor ?

Kripto ve borsadaki varlıklara vergi yolda

Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, kripto varlıklardan elde edilen gelirler ve borsada yapılan işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine yönelik yeni adımlar atılacağını da açıkladı.

Kripto ve borsadaki varlıklara vergi yolda

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamudaki tasarruf tedbirlerinin kararlılıkla uygulanacağını ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele edileceğini belirtti. Vergi adaletini sağlamak için yeni adımlar atılacağını vurgulayan Şimşek, bu açıklamaları AK Parti’nin Kızılcahamam’daki istişare toplantısında yaptı.

Tasarruf Tedbirleri ve Yatırım Kesintileri
Ekonomik programın sorunsuz ilerlediğini, cari açığın ve enflasyonun düşürülmesi için yeni tedbirler alındığını belirten Şimşek, milletvekillerinin de bu tedbirleri dikkate alarak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Yatırım ödeneklerinde %15 kesinti yapılacağını ve fiziki ilerlemesi %75’in üzerinde olan projelere öncelik verileceğini belirtti. Kamu yatırım programına yeni projelerin eklenmeyeceğini de açıkladı.

Vergi Reformları
Şimşek, Kamu İhale Yasası'nın Avrupa standartlarına kavuşturulacağını ve KİT’lerde yeni bir yönetim anlayışının benimseneceğini belirtti. Birçok vergi muafiyeti, indirimi ve teşviki kaldırılacak, fon gelirlerinden alınan vergi artırılacak. Mevduattan elde edilen faiz gelirlerindeki stopaj oranının %10'a çıkarılması bekleniyor. Bazı yatırım fonu kazançları ile döviz cinsinden gelirler için vergi stopaj oranlarının %40’a kadar artışı için Cumhurbaşkanı'na yetki verilmişti.

Kripto ve Borsa Gelirlerine Vergi
Kripto varlıklardan ve borsada yapılan işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirileceğini açıklayan Şimşek, bu varlıkların disipline edilmesi gerektiğini vurguladı. "Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı" dedi.

Yabancı Sermaye ve Hukuki Güvenceler
Yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgi duyduğunu, ancak girişin artması için hukuki güvencelerin sağlanması gerektiğini belirten Şimşek, "Kuralları net olarak koyarsak yabancı sermaye de gelir" ifadelerini kullandı.

Sürekli Zarar Eden Şirketlere Düzenleme
Sürekli zarar açıklayan şirketlere karşı yeni tedbirler getirileceğini belirten Şimşek, 20 yıl boyunca zarar eden şirketlerin açık tutulmasının mantıklı olmadığını söyledi. Yüksek teknoloji firmaları hariç, geleneksel sektörlerde 5 yıl üst üste zarar eden şirketler için düzenlemeler yapılacağını belirtti.

Enflasyon ve Ekonomik Güvence
Enflasyonun kalıcı olarak düşürüleceğini belirten Şimşek, kur taahhüdü olmadığını ve son 12 ayda 17 milyar dolarlık net yabancı girişi olduğunu açıkladı. "Enflasyonu indireceğimize dair güven arttığı zaman çok ciddi fon akışı olacak" dedi.

Bu açıklamalar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ekonomi politikalarına dair önemli bilgiler sundu ve gelecekteki adımlar hakkında ipuçları verdi.
 

DİĞER HABERLER

Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
24 Temmuz 2024 Çarşamba
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
23 Temmuz 2024 Salı
 Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
22 Temmuz 2024 Pazartesi
Bitcoin uçuşa geçti
Bitcoin uçuşa geçti
20 Temmuz 2024 Cumartesi
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
19 Temmuz 2024 Cuma
Borsa güne rekorla başladı
Borsa güne rekorla başladı
18 Temmuz 2024 Perşembe